iPhone SE 2020 İncelemesi || Fiyat Performans Ürünü mü ?

0
160
iphone se 2020 inceleme

iPhone SE 2020 Apple’ın Yeni Duyurduğu Uygun Fiyatlı Telefonu

Bilindiği üzere Apple iPhone serisi ile her zaman devrimsel niteliklerde özelliklerle teknoloji sektörüne yön vermiş bir marka. Apple’ın cep telefonu modellerini oluşturan iPhone ise artan fiyatlar nedeniyle artık neredeyse ulaşılamaz hale geldi, hal böyle olunca Apple telefon satışlarını ciddi oranda etkilemeye başladı. Bu fiyat artışının sorumlusu direkt olarak Apple olmasa da küresel piyasalarda durum Apple’ın telefon satışlarına da yansıdı. Hal Böyle olunca Apple daha önce de yaptığı gibi görece uygun fiyatlı “SE” modelini duyurdu.

Forum Sitemiz İçin Tıklayın

iPhone SE

Nedir bu iPhone SE ?

İlk defa 2016 Mart ayında duyurulan iPhone SE o dönemde devrimsel niteliklere sahipti. iPhone 6S’in bir kısım özellikleri ile iPhone 5S’in bir kısım özelliklerini bir arada sunan uygun fiyatlı bir cep telefonu olarak piyasaya sürüldü. Günümüze geldiğimizde ise Apple aynı stratejiyi kullanarak2020 yılında iPhone SE duyurdu. Aslında Apple, bu telefona sadece iPhone SE diyor ne “2020” ne de “2” gibi ekler takmıyor, hal böyle olunca SE’ler de karışabiliyor. Yazının bundan sonraki kısmında kafa karışıklığını önlemek için iPhone SE 2 demeyi tercih edeceğim.

iPhone SE 2016 birinci nesil

Peki iPhone SE 2 bizlere neler sunuyor gelin hep beraber bakalım. Biraz önce de belirttiğim gibi iPhone SE’de kullanılan stratejinin aynısı iPhone SE 2’de de uygulanmış durumda yani; iPhone 8’in 4.7″ ekran boyutundaki kasasına, en son iPhone Modeli olan 11’in işlemcisi, arka kamerasından bir tanesi eklenmiş ve görece uygun fiyatlı bir iPhone Modeli ortaya çıkmış şimdi gelin hep beraber karşılaştırmalı incelemesini yapalım.

Kasa Yapısı

iPhone 8’de kullanılan kasa tasarımı ile birebir aynı olan telefon 4.7″ ekran boyutuna sahip.Telefonun arka yüzünde tek kamera çıkışına sahip cam ve alüminyumdan oluşan kasa tasarımı, IP67 sertifikasına sahip 30 dakikaya kadar 1 metre derinlikte suya karşı dayanıklı. Bu kasayı güncel telefon modeli olan iPhone 11 ile kıyasladığımızda aradaki en büyük farkın ekran boyutu ve çerçevesinde olduğunu görüyoruz. 6.1″ ekran boyutu sunan iPhone 11, ayrıca IP68 sertifikasına da sahip bu özellik sayesinde 30 dakikaya kadar 2 metre derinlikte suya dayanabiliyor.

İşlemci

İki telefon arasındaki işlemcileri kıyasladığımızda ise bir fark göremiyoruz. Apple; SE serilerinde telefonun işlemcisini her zaman en güncel tutmayı tercih ediyor, böylelikle hem güncel yazılım desteğini sunmaya devam ediyor hem de gelişen uygulamalar ve kamera yeteneklerini kullanıcıları ile buluşturabiliyor.

Ekran

Belkide iki telefon arasında en büyük fark ekranda ortaya çıkıyor. Burada bahsettiğimiz ekran kalitesinden ziyade ekran boyutları. iPhone SE 2’deki ekran boyutu 4.7″ iken iPhone 11’de ise 6.1″ olarak karşımıza çıkıyor burada iki telefonun PPI(inç başına düşen piksel sayısı) değerlerine baktığımızda ise ikisinin de 326 PPI değerine sahip olduğunu görüyoruz bu da demek oluyor ki ekranda gözün görebileceği bir piksel farkı yok. Ekranların çözünürlük değerleri ise doğal olarak farklı. iPhone SE 1334×750 çözünürlüklü bir ekran kullanırken iPhone 11 ise 1792×828 çözünürlüğünde bir ekran kullanıyor. Ekranların parlaklık gücü ise aynı 625 Nit, bu da demek oluyor ki gün ışığında da gece de de aynı performansı sergileyen bir aydınlatmaya sahipler.

Kamera

Gelelim telefonların son dönemde ve hep olduğu gibi en çok rekabetçi olduğu alana yani kameraya. Burada öncelikle şunu söylemek gerekli diye düşünüyorum; tabiki iPhone 11’in kamerası oldukça iyi güçlü ve başarılı ancak kullanım alanınıza göre değerlendirildiğinde iPhone SE 2 de oldukça iyi bir kameraya sahip şöyle ki;

iPhone 11 arka kamerasını iki adet kamera ile güçlendiriyor, geniş ve ultra geniş açı. İşte bu kameralardan geniş açı olanını Apple almış ve direkt olarak iPhone SE 2’ye monte etmiş durumda hal böyle olunca telefonun kamera performansı hiç de kötü değil örneğin iki kamera da 12 MP, diyafram açıklık değerleri her ikisinde de F 1/8 değerinde, 5x dijital zoom gibi ortak özellikler mevcut. iPhone SE 2 güncel işlemcisi ile Gelişmiş bokeh efektine ve Derinlik Denetimi’ne sahip Portre moduna dahip ayrıca bu özelliği ön kamerada da kullanabiliyorsunuz video kaydında ise her iki telefon da 4K 60 fps çekim yapabiliyor ağır çekimde ise 1080p 240 Fps kayıt edebilmeyi destekliyor.


İki kamera arasındaki fark nerede dediğinizi duyar gibiyim haklısınız. iPhone 11’de iki kamera olması nedeniyle 2x optik zoom mevcut ayrıca kameralar arasındaki bir diğer fark ise gece modu çekimi iPhone SE 2 maalesef gece modu çekimini desteklemiyor. Gelelim Gelişmiş bokeh efektine ve Derinlik Denetimi’ne sahip Portre moduna. Burada SE 2’nin ikinci bir kamerası olmadığı için bu işlem tamamen yazılım ile gerçekleşiyor dolayısıyla alan derinliği kavramında ne kadar başarılı olacağı ise merak konusu ancak bildiğimiz şeylerden birisi de Apple sadece kataloğa eklemek için bir özelliği duyurmaz yada tanıtmaz o özellik genellikle başarılı bir şekilde çalışıyordur. Video kayıt kısmında ise belki de en önemli fark ise, iPhone SE 2 4K 60 FPS’de HDR video çekimi desteklemiyor oluşu ancak bu özellik 4K 30 FPS’de kullanılabiliyor.

Genel Değerlendirme

Tabii ki her birey kendine özgü değerlendirmelerde bulunacaktır ancak; Apple şartları altında ve genel piyasa şartlarında değerlendirme yapıldığında iPhone SE 2 yada 2020 ne derseniz artık güncel işlemcili çok da kötü olmayan ekran boyutuyla, güncel kamera gereksinimlerini karşılayan arka kamerasıyla kullanıcılara güçlü bir alternatif olacağa benziyor. Ülkemizdeki yüksek fiyatlar ve Apple’ın iPhone 6 ve 6s ile oldukça yüksek satış değerlerine ulaştığı 5-6 sene öncesi düşünüldüğünde telefonların değişme zamanları da gelmişti. Önümüzdeki günlerde Apple ekosisteminden çıkmak istemeyen ancak ekonomik durumu da iPhone 11 almaya yetmeyen kişiler için çok iyi bir alternatif olacağını düşünüyorum.

iPhone SE haberi için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here