Curse of Anabelle. Korkuya mistik bir bakış.

0
187

Merhabalar. Sizlere bugün 20 Şubat tarihinde çıkan Curse of Anabelle korku oyunundan bahsedeceğim. Normalde orta ölçekli korku oyunlarını inceleyip yazı haline getirmiyorum. Bunu yaparak onları değersiz kıldığımdan değil. Sakın yanlış bir anlaşılma olmasın. Çünkü çok yapıyorlar ve başarıları %50’nin altında kalıyor. Bir korku oyunu seveni olarak, düşünün dijital markette düşük fiyata satılmalarına rağmen alıp oynamıyorum. Fakat burada bahsedeceğim korku oyunu, diğerlerine nazaran birkaç tık yukarıda kalıyor. Curse of Anabelle tamam bir kafa oyunu olamaz ancak o yolda ilerlemek adına güzel adımlar demektir bu. Oyun eğer kayda değer bir durumu olmasaydı inanın yazıya almayacaktım. İzlediğim videosu, görselleri, konusu ve en önemli yanı Türk yapımı olması. Bu özelliği bile kendisini ön sıraya atmış oldu. Bu oyundan bahsetmeden öne sizi 2006 yılına götüreceğim. Yani Kabus 22 oyununa.

Kabus 22 Türk korku oyunlarının atası

Kabus 22 ilk Türk yapımı korku oyunudur. Hayatta kalma türlerinde ( eski Resident Evil kamerası) 3D bir oyun olarak piyasaya sürüldü. Aldım, oynadım süperdi. Konusu ve detayına girmeyeceğim, çünkü konumuz Curse of Anabelle. Kabus 22 Türk korku oyunlarının başlangıcı olduğu için ufaktan olsa bile değinmek istiyorum. Hatta bu oyun, dünya pazarını girip oynandı. Oyuncular oynayış videolarını çekip yayınladırlar bile. Güzel ilgi topladı. Tanı şu; bizde yapabiliriz.  Bu denli düşünce ve üretken olan insanlara imkanlar sunduğunuzda bir şeyler olabiliyormuş. Kabus 22 de ilk örneklerinden birisidir. Eğlenceli ve aksiyon dolu Kabus 22 unutulmayacak eserler arasına girdi. O zamanın şartlarında, yapılabilecek oyun o kadar yapılabildi. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Gelelim günümüze yani Curse of Anabelle.

Curse of Anabelle Ps4 e bekliyoruz.

Henüz Ps4 yada diğer konsollara çıkmadı. Yakın zamanda çıkacağı bilgileri var. Pc üzerinden oynayış videolarını izleyip oyun hakkında bilgi almak istemiyorum. Steam sayfasından oyunun videolarını izledikten sonra bayağı bir ilgimi çekti. Curse of Anabelle ile ilgili Steam üzerinden PC oyuncuları için satın alma linkini paylaştım. Yine söylüyorum Türk yapımı olması gurur verici ve yazıya almam için büyük sebeptir. Tabi ki yapımlar, iyi olur kötü olur eleştirilir, neyse hakkı o söylenmelidir. İzlediğim görsellerde oyun için gerçekten bir özen itina ile çalışılmış. Rocwise Entertainment tarafından ele alınıp, gelişim aşamasına destek verilen Curse of Anabelle korku macera oyunu olarak güzel görünüyor.

‘Ayrıntılar güzel’

Grafik ve detaylar

Curse of Anabelle oyununu atmosferik açıdan çok beğendim. Güzel bir mistik havası var. Mekanların dokusu harika. Ortama göre renklerin değişimi farklı bir yapıda olduğunu gösteriyor.  Sepya renk skalası iyi benimsetilmiş. Curse of Anabelle için detaylara gelecek olursak, nesnelerin üzerindeki ufak işlemelere bile dikkat ediliyor. Ortam kasveti de muhteşem. Sesler ürkütücü. Her an her şey olabilir havası estirilmiş. En önemli etkilerinden biriside bulmaca. Evet bulmacası var. Ben bulmacası olan korku oyunlarına hasret kaldığım için çok seviniyorum. Curse of Anabelle bulmaca konusunda umarım doyurucu olur. Grafikleri tabi ki bir Sony değil. Ancak idare ederin biraz üstünde. Bunu bir tek eksik nokta olarak diyebiliriz. Karakterler biraz birbirine benzemiş. Küçük bir kusur, olsun nazarlık olsun.  Kapak yazı fontları biraz Amnesia kokuyor.

Curse of Anabelle Konusu

 Konusuna gelecek olursak 10. Yüzyıla kadar gerileyip farklı karanlık düşmanlarla karşılaşma ve mistik olayları çözmeye yönlendiriyor. Öyle normal bir şeylerden bahsetmiyoruz. Ayinler, eski kitapların verdiği ip uçları sayesinde bilgi edinmelerden tutun, şeytani ritüellere katılacağız. Curse of Anabelle’de görüntü onları gösteriyor. Geçmiş gelecek ve farklı diyarlar arası yolculuklara bile çıkacağız. Araştırma ve gelişim aşamasında gerçek dünyada yer alan efsanelere kadar esinlenilmiş. Curse of Anabelle dünyasında, Ramsey Malikanesin içerisinde olayları çözmek için çaba sarf edeceğiz.

Böyle korku oyunlarının önünü açmak gerekiyor

Oyun dünyasında bir şeyler yapmak istiyorsanız bunun için bütçeniz olması gerekiyor. Destekleyici bir firma ve üretken bir ekiple başarıya ulaşabilirsiniz. Okuyunca basit gibi geliyor ancak o kadar basit değil. Curse of Anabelle üzerine tıklayarak kendi sitesine ulaşabilirsiniz. Oyun çok büyük bir ekip tarafından yapılmadı. Buna rağmen görüntüler iyi iş çıkarttıklarını gösteriyor. Konsola geldiğinde alıp oynadıktan sonra daha çok bilgiye sahip olacağız. Türk yapımı korku oyunlarının gelişmesi için bir nebze ışık tutmasını umuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here