Patapon 2 Remastered. Vur davula vur.

0
187

Merhabalar. Playstation 4 store alanında gezerken her zaman karşıma korku oyunlarının çıkmasını diliyorum. Bahsettiğim korku oyunları tabi ki öncelikle Silent Hill serisi Resident Evil yeni bir oyunu, yada gerçekten özveriyle yapılmış bir farklı eser. Fakat bunları ararken aniden karşıma Patapon 2 Remastered çıktı. Yok artık dedim. Çünkü Patapon serisini PSP de oynamıştım. PSP normal ev konsolum olmasına rağmen sağa sola giderken her zaman elimdeydi. Yollarda bayağı zaman geçirtiyordu. Bayağı bir zaman oldu şimdi dönüp geçmişe bakarsak. Tabi o zamanlar PSP çok lüks bir cihazdı. Öyle her çocuk buna erişmesi kolay değildi. Ancak bende vardı. Hemde PSP Go’yu bile almıştım. Diğeri bozulmuştu.

Pataponu ilk deneyimim PSP’de oldu

Bir çok oyunu orada oynadım. Biraz daha eskiye gidersek el konsollarının sabit ekranlı olanlarına kadar oynadım. Elim yatkındı, hızlı kombinleri yapabiliyordum. Zaten zor oyunları sevdiğim için karşıma Patapon çıktı. Strateji oyunlarına da merakım olduğundan dolayı PSP’ye aldım. Bir yandan ‘almaz olaydım’ diyorum, bir yandan da ‘ben bunu çözeceğim kardeşim’ diyorum. Oyunda tamamen bir müzik ritmi ile savaşa gidiyoruz. Ritmi tutturdun tutturdun, tutturamadın bütün ordu  ve orkestra dağılıyor. Bunu yazarken bile gülüyorum, çünkü gerçekten çok komik dağılıyorlar. Herkes birbirine giriyor sonuç ortada.

Pa ta Pa ta Pa ta Pon vur vur vur davula

Oyunun ritmi konusuna girmeden önce oynamamış oyuncular için şunları önden belirtmekte fayda var. Oyunda büyük bir grafik yada ses aramayın. Zaten ses konusunda takip etmeniz gereken kendi ekibiniz oluyor. Yani sesi aramıyorsunuz bile. Bu ilk evreyi atlatıp oyunun ilerleyiş kısmına gelecek olursak öncelikle bir ekibiniz var. Bu ekibinizi yönlendirmek için komutlar bulunuyor. İlerlemek için bu komutlara ihtiyacınız var. ‘Pa ta  pa ta pata pon’ ‘pon pon pata pon’ gibi bir çok komut yer alıyor. Oyunun içerisinde yolculuk yaparken karşınıza çıkan engelleri bunlarla aşmanız gerekiyor. Kafanızda oluşturacağınız stratejilerle bu engelleri daha kolay geçebilirsiniz. Fakat en önemli noktalardan birisi ritmi tutturmanız. Ondan sonrası biraz ezber birazda karşı düşmanın hareketlerini inceleyerek kafa yormak.

Gerçekten çıldırır derecesine getiriyor

Bu kadar basit gibi görünse de asla öyle değil. Zor. Gerçekten zor. Geri çekileceksiniz, ileri atılacaksınız düşmanı izleyeceksiniz, bir yandan da durmadan ritmi tutturmanız gerekiyor. Hızlı düşünüp hızlı hareket etmeniz gerekiyor. Söylediğim gibi bir ritmi kaçırdınız ortalık ana baba gününe dönüyor. Hem gülüyorsunuz hoşunuza gidiyor hem de bir an önce ayaklanıp karşı atağa geçmek istiyorsunuz.

Yağmur duası yapmamız eksikti

Patapon yapan kişi gerçekten takdir edilmesi gereken birisi. O kadar dar alanda ekibi yönetirken bir de üstüne farklı komutlar girerken oyuncuyu biraz daha zorlamak adına eklentiler bile bulunmakta. İlerleyen bölümlerle malum zorlanacaksınız, bu zorlukları atlatmak adına bir totem gibi dualar veriliyor sizlere. Miracle olarak adlandırılan bu dualar sizlerin atmosferi değiştirmek adına yardımcı oluyor. Yağmur duası gibi düşünün. Hava şartlarını değiştirerek düşmanı şaşırtabiliyor o boşluğu kullanabiliyorsunuz. Diyorum ya yapımcıyı takdir etmek gerekiyor. O kadar ince düşünmüş ki bu bahsettiğim hava şartlarını sizler kullanırken bu bizim ekibin pataponları da etkilenebiliyor. Havalar soğuk ise donabiliyor, sıcak ise yanabiliyor. Hava durumunu kullanmakta sizlerin eline belirli bir yerden sonra verildiğinde sadece düşman için değil ekibiniz içinde bunu kullanabiliyorsunuz. Çok ince bir ayrıntı. Oynarken fark etmesi biraz zaman almıştı benim açımdan. Kafa o kadar ritme odaklandı ki oraya gelemedim bile. Tabi oyunu bitirdim.

Boss’lara karşı iyi savaşmanız gerekiyor

Patapon kendi içinde yönettiğiniz ekipleri güzelce bölümlere ayırmış. Şuan bile bahsederken maziye gidiyorum. Yaripon Yumipon ve Taepon. Çok ilginç geliyor insana. Farklı bir şeyler yapmaya çalışmışlar ve bence olmuş. Bunu bir de Remastered olarak yıllar sonra karşımıza çıkarmaları ayrı bir jest. Bu bize sunulan bölümleri oyunda boss aşarak ve ilerleyerek geliştirebiliyorsunuz. Boss dedim çünkü bölüm sonlarında gerçekten zorlanıyoruz. Onlardan alacağımız kaynaklar ise bizlerin gelişimi adına önem taşıyor. Yani gelişiminizi öyle al gülüm ver gülüm olmuyor. Çaba sarf etmeniz savaşmanız alınan ganimetlerin içinden kaynakları kullanmanız gerekiyor. Pataponlar yetersiz kalırsa belli bir ilerleyişten sonra düşman karşısından etkisiz kalabiliyor.

Çok tutulacağını sanmıyorum

Patapon 2 Remastered konsol da karşıma çıktığında heyecanla oynadım. Eski tadı veriyor mu diye sorarsanız yani kişiden kişiye göre değişir. Bu tarz oyunları şuan bulunan oyuncu kuşağı denemek için oda belki diyorum alır oynar. Yeni nesil kolaya alıştığı için ‘amaaan ne uğraşacağım of’ der kapatır. Maziyi canlandırmak isteyen oyuncular için ise Patapon 2 Remastered geçici bir heves olarak kalacaktır. Bunun sebebi ise ritmi yapar yapmaz fark etmiyor, zorlandığında bırakacaktır. Sebep ise basit. Yılın ilk yarısında sağlam oyunlar çıkacağı için Patapon 2 Remastered’e fazla zaman ayırmayacaktır. Kendi dönemi ve konsolundaki başarılı oyunlar arasında yer almıştır. Gönlümüzde orada kalsın.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here