Manhunt: Unabomber Namıdiğer Ted Kaczynski

0
244
Unabomber

Manhunt: Unabomber Namıdiğer Ted Kaczynski Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazıyı okuyorsanız Unabomber Namıdiğer Ted Kaczynski’nin kim olduğunu biliyorsunuz demektir. O halde merak ettiğiniz sorulara birlikte cevap arayalım;

Unabomber, Namıdiğer Ted Kaczynski Kimdir ?

Kaczynski’nin Öğrenim Süreci

Theodore John Kaczynski veya kısaca Ted Kaczynski. 2 Mayıs 1942 Doğumlu 175 cm boyunda Amerikalı matematikçi.Orta okuldayken IQ testine sokulan Kaczynski 167 IQ sonucunu aldı ve üst sınıfa atlatıldı. Kaczynski daha sonra bunu çok önemli bir olay olarak nitelendirdi ve testten önce akranlarıyla sosyalleşirken dahası bir lider durumundayken, IQ testinden sonra kendinden yaşça büyük çocuklarla anlaşamadığını ve zorbalığa maruz kaldığını düşünüyordu. İlerleyen yıllarda Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesi’nde matematik alanında doktora yaptı, Berkeley Üniversitesi’nin o döneme değin en genç öğretim üyesi olarak görev almdı.Kaczynski, Federal Araştırma Bürosu (FBI) tarihindeki en uzun ve en pahalı soruşturmaya neden oldu.

Unabomber’a Dönüşme Süreci

Kaczynski Berkeley üniversitesindeki yardımcı profesörlük görevinden istifa ettikten sonra Montana’ya yerleşerek ormanın içinde bir kulübede yaşamaya başladı ve kendisini ihbar eden kardeşi ile yaptığı kulübede yaşamını tek başına doğada sürdürmenin yollarını aramaya başladı. Kaczynski endüstriyel gelişmenin yaşam alanını gittikçe daha çok daralttığını ve çevresindeki doğanın sürekli olarak tahrip edildiğine şahit olması nedeniyle tepki olarak önce ufak tefek sabotaj eylemlerine, daha sonra ise kararlı ve planlı bombalama eylemlerine başlamaya itti. Chicago’dan Washington’a uçan bir Boeing 727 olan American Airlines’a ait Flight 444 kargo uçağınına bir bomba yerleştirmeyi başardı ancak Unabomber ‘ın yaptığı bomva uçağı acil inişe zorlayan bir duman çıkardı. Yetkililer, bombanın patladıktan sonra “uçağı yok etmek” için yeterli güce sahip olduğunu belirtti. Bir uçağın bombalanması federal bir suç olduğu için Federal Soruşturma Bürosu, UNABOM Üniversitesi ve Havayolu Bombacısı davasını belirledi.. “unabomber” ise “university and airline bomber” (üniversite ve havaalanı bombalayicisi) açılımında sonradan türetilmiş ingilizce bir kelime.

Unabomber ‘ın FBI İle İlişikisi

Bombalama süreçleri sonucunda Unabomber Ted Kaczynski’nin “Manifesto” başlığıyla kaleme aldığı eserinin yayınlanması halinde bombalama eylemlerine son vereceği vaadiyle içeren bir mektup gönderdi. FBI yetkilileri tarafından The Washington Post ve The New York Times gazetelerinde “Manifesto” yayınlandı. Türkiye’de de kitap halinde yayınlanan manifesto sanayi devriminin insanlığın başına gelen en büyük felaket olduğu iddiasıyla başlayan ve şu anda okumakta olduğum manifesto birçok kesime derin eleştiriler getirmekte ve bireysel, bağımsız ve kararlı bir tepkiyi öğütlemektedir. Manifesto, tek yazarının Kaczynski olmasına karşın birinci çoğul şahıs zamiriyle kaleme alınmış ve Unabomber sanki bir örgüt veya grup gibi anımsanılmasını sağlamıştır.

Ted Kaczynski’nin Yakalanışı

Kaczynski FBI yetkilileri ile

The New York Times ve The Washington Post’ta manifestonun yayınlanmasının ardından, Kaczynski’nin kardeşi David, karısının da ısrarlarıyla manifestoyu okuyarak Ted Kaczynski’nin gençliğinde gazetelere gönderdiği bazı metinlerle büyük benzerlikler olduğunu keşfeder ve  FBI‘ı durumdan haberdar eder. Dağ evinde gözaltına alınan Ted Kaczynski için atanan avukat önce müvekkilinin ruh sağlığının bozuk olduğu yönünde savunma yapmak istese de Kaczynski buna karşı çıktı. Buna rağmen atanan psikolog ve psikiyatrlardan oluşan bir heyet Kaczynski’ye paranoid şizofreni gibi tanılarda bulunsa da Kaczynski’yi dört yıl boyunca cezaevinde gözlem altında tutan meslektaşları kendisinde ruhsal bir bozukluk olmadığında ısrarlıydı. Tartışmalı bir mahkeme sürecinin sonunda Kaczynski şartlı tahliye ihtimali olmayan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Kişisel Değerlendirme

Yazımın başında da belirttiğim gibi “Eğer ki bu yazıyı okuyor iseniz Unabomber Namıdiğer Ted Kaczynski’nin kim olduğunu biliyorsunuz demektir. O halde merak ettiğiniz sorulara birlikte cevap arayalım” dedim. Sanıyorum ki Unabomber Namıdiğer Theodore John Kaczynski’nin hayatı hakkında yeteri kadar bilgiye sahip oldunuz. Okumakta olduğum manifestosunun girişi kısmı “z” kuşağı için oldukça etkileyici ve kalıcı. önümüzdeki yazı dizisinde ise sizlerle Kaczynski’nin manifestosunu değerlendireceğiz. “Y” ve “Z” kuşağının manşfosta için önemini ve nasıl ele aldığını, günümüz dünyasında Kaczynski’nin ne kadar haklı olduğunu birlikte değerlendirip yazı dizinini sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın sevgili Gameobur ailesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here