Yeni Nesil AMD İşlemciler : Ryzen

0
253

Amd son dönemde ekran kartlarıyla birlikte atağa kalkmış ve göreceli olarak Nvidia’ya ciddi bir rakip olduğunu tekrar hatırlatmıştı. İşlemci kısmına gelince AMD uzun süredir işlemcilerinde bir yeniliği gitmemiş yeni teknolojiler ve İntel ile rekabette geri kalmaya başlamıştı. Ryzen işlemcilerle AMD artık İntel’i de pazarda zorlayacağa benziyor.

Yeni Nesil AMD İşlemci

Ryzen İşlemcilerle AMD Neler Vaad Ediyor ?

Öncelikle konuya enerji tüketiminden başlamak doğru olacaktır. Yeni Ryzen işlemciler eski AMD işlemcilere göre çok daha az enerji tüketiyor hatta bu noktada rekabet halinde olduğu İntel işlemcilerden bile daha iyi. Az enerji tüketen işlemci sonuç olarak daha az ısınıyor bu da yoğun işlem yapan kullanıcılar için önemli bir etken. Gelişen bileşenleri destekliyor örneğin artık DDR3 değil DDR4 desteği var işlemcilerin bu da daha performanslı veri kullanımı demek oluyor. En Önemli konulardan bir tanesi de artık AMD İşlemciler de PCIExpress 3.0 desteğine sahip. Bu oldukça önemli bir destek zira bir çok ekran kartı 3.0 ile çalışırken AMD işlemciler yıllardır 2.0 desteği sunuyordu, özellikle performans makinası toplayan kullanıcılar için çok büyük bir handikap yaratmaktaydı. Tüm işlemcilerde Overclock yapılabilecek, İntel’deki gibi çarpan kilidi kilitli veya açık modeller sunulmayacak. Yeni Ryzen işlemciler AM4 destekli anakartlarda kullanılabilecek bu da demek oluyor ki eski AMD destekli sistemlerinizde yeni Ryzen işlemcileri kullanamayacaksınız. Tek çekirdek performanslarında da iyileştirmeler mevcut.

 

İşlemci Modelleri Neler ?

Öncelikle yeni Ryzen serisinde şu anda sadece 7 serisi işlemciler tanıtıldı bunlar 1800X.1700X ve 1700 işlemciler önümüzdeki süreçte 5 ve 3 serisi işlemcilerde gelecek. Bu noktada rakibi İntel’den esinlediğini söyleyebiliriz İ3,İ5 ve İ7’ye sadece performans olarak değil isimlerde de rakip olacak gibi görünüyor. Aslında bu isimlendirme sadece AMD tarafından kullanılmıyor benzerini Samsung, cep telefonlarında yapmıştı A ve J serilerinde.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here