Bulut Depolama Nedir ? || Video

0
239
bulut depolama nedir

Bulut Depolama Nedir ?

Bulut depolama Nedir ? yada diğer adıyla Cloud depolama. Günümüzde dijital verinin önemi gittikçe artmakta, bununla birlikte veriye her yerden ulaşma ihtiyacı da doğmakta. Bulut depolama teknolojileri sayesinde istediğimiz veriye internet üzerinden ulaşabiliyoruz.

HDD Nedir ? Haberimiz İçin Tıklayın

Bulut depolama Nerelerde Kullanılır ?

Şirketlerin de artık bulut depolama teknolojisini daha fazla kullandığını biliyoruz. Bununla birlikte Chrome OS gibi bulut üzerinden de işletim sistemleri artık çalıştırılabilmekte. Gelişen bulut teknolojisini en basit şekilde sizlere videomuzda anlatmaya çalıştık.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=0LzvlrUlOxM” width=”440″]

Bulut depolamanın kullanım alanına gelecek olur isek bunu tek bir alanda sınırlamak mümkün değil temel işlevi verileri depolamak olsa da bir çok alanda kullanılması mümkün. Örneğin büyük şirketlerin çalışanların verilerine her an ulaşmasını istediğinde bu verilerin bir kısmını paylaşıma açabilir ve çalışanlar bu verilere internet olduğu her platformdan ulaşabilir. Bir diğer ve daha basit kullanım alanı ise herkesin günlük hayatta kullandığı verilerinin yeteklenmesi, icloud ve google Drive gibi bulut depolamalar kullanılarak telefon verilerini ve bilgilerini saklayabilmekte.

Artıları Neler ?

Bulut depoplamanın en büyük artısı olarak veriye her yerden ulaşmayı ekleyebiliriz. Bunun yanında en önemli bir diğer artısı da verilerimizi başka bir serverda sakladığımız için fiziki diklerimizda bir sorun yada bozulma yaşadığımızda bulut depolamada olan verilerimiz zara görmeyecektir. Bu oldukça önemlir bir artı çünkü hepimizin bir dönem fotoğrafları siliniş yada zarar görmüştür bu oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bulut depolama amaca göre hizmet ettiği için bir çok pozitif özellik sayılabilir ancak temel olarak günümüzde en çok kullanıldığı alanları sizlere basitçe anlatmaya çalıştık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here