Algoritma Nedir ? || Video

0
219

Algoritma Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Algoritma nedir ?  sorusuna aslında daha çok kimlerin kullandığıyla başlayabiliriz.Matematik ve yazılımcıların sıklıkla sorun çözümlerinde kullandığı ve günlük hayatımızı baştan sona kolaylaştıran bir sistemdir algoritma.

Yazılımda Algoritma

Yazılımcılar günlük hayatımızı kolaylaştırır ve bunu siz farkında olmadan yapar. Yazılım geliştirirken genelde günlük hayatta karşılaştığımız sorulara çözüm ararız ve bu çözümleri ararken ise problemlerin hangi yoldan çözüleceğini belirleriz. Bu noktada yazımızın başlığında da sorduğumuz sorunun cevabına ulaşıyoruz Algoritma Nedir ? 

Aslında Algotirma bizlere bu problemin hangi şekilde, nasıl ve hangi yöntemle çözeceğimizi gösterir ve problemlerin çözümünde kullanılan bir yoldur.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=hpZFrZ37VcU&t=7s” width=”440″]

Yazılımcılar algoritmayı sıklıkla kullanılır ve bir genellik sağlar. Örneğin çalıştığınız şirkette bir projede yazılımcı iseniz yazdığınız projeye uygun bir algoritmanız da olmalıdır. Eğer o projenin bir algoritması yoksa ileride büyük sorunlar sizi bekliyor demektir. Bunu bir örnekle açıklayalım; siz bir ekip liderisiniz ve ekibinizi belirlediğiniz bir algoritma ile 1 senedir yönetiyorsunuz, yazılımcılarda tüm bu süreçte yazılım geliştirmeye devam ediyor ancak bir aksilik oldu ve ekibinizden bir yazılımcı ayrılmak zorunda kaldı. İşte bu noktada bir algoritmanız var ise yerine gelen yazılımcı o algoritmaya bakarak geçmiş sürede nasıl bir yol izlendiğini anlayabilir ancak bir algoritmanız yok ve yazdığı kodları sadece işten ayrılan çalışanınız biliyor ise bu tam bir kaos yaratacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here