SSD Nedir ? || Video

0
251
SSD NEdir

SSD Nedir ?

Hepimizin artık sıkça duyduğu ancak ne olduğunu bilmediğimiz bir donanım peki SSD Nedir ? Nedir serimizin 5. Bölümünde sizlerle birlikte SSD’leri inceliyoruz. Bir önceki serimizde sizlere Harddiskin ne olduğundan bahsetmiştik eğer o videomuzu ve yazımızı izlemediyseniz buradan ulaşabilirsiniz. Önceki serimizde de bahsettiğimiz gibi Harddisk verileri depolamaya yarıyor peki SSDnin görevi ne ? aslında harddisk ile aynı hemde hiçbir farkı yok !

[su_youtube url=”https://youtu.be/tluj2D2_FlU” width=”440″ responsive=”yes”]

Ancak ikisi arasında ki en büyük fark okuma ve yazma hızları, bunu da çalışma prensibinde yapılan değişiklerle sağlıyor. SSD nedir diye sorduğunuzda temelde harddisk ile aynı görevi gördüğünü anladık ancak bu yeni depolama biriminde HardDiskte olduğu gibi mekanik birimler yok temelde bir flashdisk mantığı ile çalışyor ve bu da okuma yazma hızlarını 10 kata kadar artırıyor.

Avantajları Neler ?

Aslında en büyük avantajı hız, bu da bilgisayarın performansına doğrudan etki ediyor. Özellikle bilgisayar açma kapama işlemlerinde artan hız işkence olmaktan çıkyor ve neredeyse 4-5 saniyelere kadar düşüyor. Bunun dışında en önemli avantajı sessiz ve daha dayanıklı. SSD’de çalışan mekanik bir birim olmadığı için darbe sırasında yada sarsıntıda bozulma riski neredeyse sıfır, hem verileriniz güvende kalıyor hemde cebinizi koruyor da denebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here