Steam Anketi Gerçekleşiyor! Donanım Kullanım Yüzdeleri: %? INTEL %? AMD, %? NVIDIA %? ATI

0
278

    Steam anketi gerçekleşiyor. Steam kullanıcıları bugün Steam hesaplarını açtığında bir anketle karşılaştı, ankete katılanları sonucunda bilgilendiren Steam, oyun dünyasının hangi donanımları tercih ettiğini gözler önüne sermiş oldu. Ayrıntılı anket sonuçlarını listelediğinizde Temmuz ayından günümüze hangi donanımın kullanımının arttığını dad istatiksel olarak görebiliyoruz.

    Buna göre İşlemci sıralamasında INTEL büyük farkla birinci görülüyor. Steam kullanıcılarının %78,5‘i INTEL işlemci, %21,5‘i ise AMD işlemci kullanıyor.

screenshot_1

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

    Ekran kartı kullanımında da NVIDIA %58,62‘le birinci sırada yer alırken, AMD %23,46‘le ikinci sırada yer alıyor. INTEL ise ekran kartı pazarına işlemcisiyle tümleşik ekran kartına sahip işlemci modelleri ile %17,48‘lik oranla giriyor.

screenshot_2

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Steam kullanıcılarından kaçı Directx 12‘ye terfi etmiş durumda? (2016 Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasımayları arasında kullanımı göstermektedir).

screenshot_6

   Steam kullanıcılarının yüzde kaçı NVIDIA GTX 1080 kullanıyor? (2016 Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasımayları arasında kullanımı göstermektedir). GTX 1080’deki artışı görüyoruz.

screenshot_8

    Steam kullanıcılarının yüzde kaçı AMD Radeon R9 390 kullanıyor? (2016 Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasımayları arasında kullanımı göstermektedir). Son ayda 4 puanlık bir azalma görülüyor.

screenshot_7

    Peki Steam kullanıcılarının işlemci çekirdeklerinin dağılımı ne şekilde? Steam kullanıcılarının %47,8‘i 4 çekirdekli bir işlemciye, %45,94‘ü çift çekirdekli bir işlemciye, %1,77‘side tek çekirdekli işlemciye sahip bilgisayarlar.

screenshot_3

    Peki VR kullanımı nasıl şekilde? Steam kullanıcıları arasında VR sanal gerçeklik platformu kullananlar arasında %61,36‘sı HTC VIVE, %29,24‘ü OCULUS RIFT, %9,41‘i ise OCULUS RIFT DK2 kullanıyor.

screenshot_5

    Daha ayrıntılı istatistiklere de ulaşabileceğiniz Steam anketinin sonuçlarını BURADAN takip edebilirsiniz. Sonuçların INTEL ve NVIDIA tarafını güldürdüğünü düşünmeyin. AMD artık eskisinden güçlü bir rakip olduğunu hem işlemci hem de ekran kartı platformunda aldığı yaklaşık %25‘lik pazar payıyla gösteriyor. Herkese iyi oyunlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here