STEAM Aile Paylaşım Rehberi – Oyunlarınızı Arkadaşlarınızla Paylaşın

0
239

Steam üzerinde oyunlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabileceğinizi biliyormusunuz? Bu rehberi dikkatle takip ederek oyunlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Yalnız şunu baştan belirmekte fayda var bir oyun paylaştığınızda aynı oyunu ikiniz aynı anda oynayamıyorsunuz. Paylaşım için bazı kıstaslarda mevcut, mesela Counter-Strike Global Offensive oyununu arkadaşınızla paylaşsanız bile arkadaşınız sadece botlarla oyunu oynayabilir. Hemen üzülmeyin diğer birçok oyunda kısıtlama bulunmamaktadır. Arkadaşınızda ne oyun varsa oynayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Doom ve Call Of Duty gibi oyunları arkadaşlarınızla paylaştığınızda sıkıntısız oynayabilecekler.

Steam Aile Kütüphanesi Paylaşımı:
Steam Aile Paylaşımının çalışması için öncelikle Steam’in telefon uygulamasını telefonunuza indirip, Steam Guard’ı etkinleştirmeniz gerekiyor. Eğer karşılıklı oyun paylaşımı yapılacak ise her iki kullanıcıda Steam’i telefonuna indirip kurmalıdır. Steam Guard Steam’in bir diğer güvenlik yöntemidir. Siz, Steam bilgisayar uygulamasını açarken bu bilgisayarda parolamı hatırla demedikten sonra, Steam her açılışta bu Steam Guard şifrenizi bilgisayarınıza girmenizi isteyecektir. Bu durumda birisi şifrenizi bilse dahi sizin telefonunuzdadaki uygulamada görünen Steam Guard şifresi olmadan sizin hesabınızı açamayacaktır. Aile Kütüphanesi Paylaşımını aynı anda en fazla 10 cihazda, ve 5 hesapta arkadaşlarınızın kütüphanenize erişmesini sağlar.

Şimdi telefonumuza Steam’i indirelim ve kuralım. Android telefonlara Steam indirmek için tıklayınız.

Telefonumuza Steam’i kurduktan sonra Steam’e Hoş Geldiniz sayfası bizi karşılıyor, sol üst köşede bulunan üç çizgiye tıklıyoruz ve menüyü açıyoruz.

screenshot_2016-09-16-17-52-54

Menüyü açtıktan sonra Steam Guard‘a tıklıyoruz ve Steam Guard’ı açıyoruz. Bize bir kod verecek bu kodu kesinlikle kaybetmiyoruz. Telefonumuzun çalınması ve kaybolması durumunda bu kodu kullanarak Steam’e erişim yapabileceksiniz.

screenshot_2016-09-16-17-53-03
screenshot_24

Steam Guard’ı telefonumuzdan açtıktan sonra bilgisayarımıza dönüyoruz. Yine burada her iki kullanıcı karşılıklı paylaşım yapacak ise, anlatacaklarım her iki bilgisayarda yapılmalıdır. Ben tek bilgisayar için anlatacağım. Bilgisayarımızdaki Steam programını açıyoruz. Hangi arkadaşımızla oyunu paylaşacaksak onun kullanıcısı ile Steam’i açıyoruz (Burada önemli nokta: Steam aynı anda iki bilgisayarda açık olmamalı, arkadaşınız eğer kendi bilgisayarında Steam’de online ise Steam’i kapatmalıdır).

screenshot_1

Açılan Steam programından sol üst köşeden Steam yazan yere ardından Ayarlar yazan yere tıklıyoruz.

screenshot_2

Açılan Ayarlar menüsünden hemen Aile ve ardından Aile Görünümü Yönet’e tıklıyoruz.

screenshot_3

Açılan pencerede bazı oyunlarımı yoksa tüm oyunlarımı paylaşacağımızı belirliyoruz. Ardından İleri yazan yeri tıklıyoruz (ben tüm oyunlarımı paylaşacağım için Tüm Oyunlar yazan yeri eçtim).

screenshot_5

Burada ise Aile Görünümü bir Pin yardımıyla korunmaktadır. Pinimizi unutursak sıfırlamamız için bir e-posta girmemizi istiyor. Giriyor ve İlerliyoruz.

screenshot_6

Bu adımda ise Pinimizi belirliyoruz.

screenshot_7

Şimdi tekrar Steam penceresinden Steam ve Ayarlara tıklıyoruz.

screenshot_2

Sonra Ayarlar menüsünden Aile sekmesine tekrar tıklıyoruz ve Bu Bilgisayrı Yetkilendir yazan yere tıklıyoruz. İşlem bu kadar.

screenshot_8

Tekrar şunu belirtmek istiyorum. Hangi arkadaşınızın oyunlarını oynamak istiyorsanız. O arkadşınızın Steam hesabıyla kendi bilgisayarınızda bu işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Arkadaşınızda sizin oyunlarınızı oynamak için sizin hesabınız ile kendi bilgisayarında bu işlemleri gerçekleştirmelidir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere oyunları oynayabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar, gameoburlar…

screenshot_9

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here