Open Broadcast Software ile YOUTUBE Yayını Nasıl Yapılır?

0
210

Bugünkü yazımızda Open Broadcast Software yazılımı ile Youtube üzerinden nasıl yayın yapılır buna değineceğiz, daha önceki yazımızda Twitch üzerinde yayın nasıl yapacağız buna değinmiştik. O makaleye erişmek için tıklayınız.
Open Boadcast Sofware programını inirmek ve kurmak için tıklayınız.

Programı kurduktan sonra hangi oyunu yayınlamak istiyorsak o oyunu ilk önce açıyoruz. Oyuna girdikten sonra Alt+Tab yardımıyla masaüstümüze geri dönüyor ve Open Broadcast Sofware programımızı çalıştırıyoruz. Ve aşağıdaki gibi bir ekran bizleri karşılıyor.

screenshot_1

Açılan ekrandan Kaynak bölümünde boş bir yere sağ tıklıyoruz ardından Ekle ve Oyun Yakalama yazan yere tıklıyoruz.

screenshot_2

Yayınlamak istediğimiz oyun için bir isim giriyoruz. Ben Doom oyununu yayınlayacağım için Doom yazdım.

screenshot_3

Bu ekranda ise uygulama seç bölümünden yayınlayacağım Doom uygulamasını seçiyorum ve TAMAM yazan yere tıklıyorum.

screenshot_4

Şimdi ise Ayarlar yazan bölümünden tekrar Ayarlar’a tıklıyorum.

screenshot_5

Burada Genel bölümünü geçebilirsiniz. Kodlama bölümüne geliyoruz. Burada önemli 3 tane ayar var. Video kodlayıcı bölümü standart olarak x264 seçili olarak gelir. Ama siz yayın sırasında siyah ekran (black screen) alıyorsanız. Burada ekran kartınızın modeline göre seçim yapmalısınız. Eğer ekran kartınız NVIDIA bir çekirdeğe sahipse, Nvidia NVENC’yi seçiniz. Eğer Intel marka dahili bir ekran kartınız varsa Quick Wync seçmelisiniz. Diğer ayarlarda değişiklik yapmadan sol taraftan Yayın Ayarları bölümüne tıoklıyoruz.

screenshot_6

Burada Mod Canlı Yayın’da olmalı, Yayın Sevisini Custom olarak seçiyoruz. FMS URL kısmını EU:Frankfurt, DE ayarlamanız yararınıza olacaktır. Konum/Yayın Anahtarını Oynat (varsa) bölümüne yayın linkimizi girmemiz gerekiyor onu nerden bulacağız makaleyi okumaya devam edin.

screenshot_7

İlk önce Youtube kanalımıza girmemiz gerekiyor. Youtube kanalımıza aşağıdaki şekilde girdikten sonra sağ tarafta bulunan Yükle ikonuna tıklıyoruz.

screenshot_16

Daha sonrasında Canlı Akış bölümünden Başlayın’a tıklıyoruz.

screenshot_17

Burada sayfayı biraz aşağı indiriyoruz. Temel Bilgiler Alanını dolduruyoruz. Kategori alanında ne yayınlayacaksak onu belirtiyoruz. En altta bulunan KODLAYICI KURULUMU alanında bulunan Sunucu URL’si ve Akış adı/anahtarı bölümlerini Open Broadcast Software (OBS) üzerine kopyalayacağız.

screenshot_18

Kopyaladığımız alanları aşağıda işaretli yerlere yapıştırıyoruz.

screenshot_19

Şimdi ise Video bölümüne geliyoruz. Burada internet hızınıza göre görüntü ayarlarınızı düşürebilirsiniz. UPLOAD’ı 1 mb hızla bile yapabilirsiniz. Tabi görüntü kalitesi iyi olmayacaktır. Burada bir diğer önemli nokta UPLOAD hızınızın dalgalanmamasıdır. Eğer Upload hızında ani değişiklikler yaşıyorsanız, yayınınız kesintiye uğrayacaktır.

screenshot_13

Şimdi Gelişmiş tabına geliyoruz burada internet upload hızları iyi olmayan okuyucularımıza x264 İşlemci Öntanımı ayarını Superfast’e almalarını öneriyoruz. Superfast yayın kalitesini belirli oranda düşürecektir ama yayın sırasına kesintiler yaşayamayacaksınız. Bu ayarlardan sonra Tamam diyerek ayarları kaydediyoruz.

screenshot_14

Şimdi Yayını Başlat’a tıklayabiliriz.

screenshot_15

Tüm GameObur okuyucularına iyi yayınlar ve bol takipçi dileriz. Başka bir makalede görüşmek üzere hoşçakalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here