Open Broadcast Software ile TWITCH Yayını Nasıl Yapılır?

0
256

Bugünkü yazımızda Twitch yayını nasıl yapılır? İnce ayarlar nasıl yapılır. Bunun gibi sorulara cevap vereceğiz.
Twitch bir oyun yayınlama platformudur. Oynadığınız oyunları Twitch üzerinden Canlı olarak yayınlayabilir. Takipçilerinizi arttırarak para kazanabilirsiniz, Twitch’te para kazanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Zahmetlidir, insanlara kendinizi sevdirmeniz gerekir.Siz Twitch’ten para kazanırken Twitch’te sizin sayenizde para kazanır, neyse biz konumuza geri dönelim Twitch yayını yapabilmek için bir broadcast programına ihtiyacınız var. İnternet üzerinde bir sürü canlı yayın yapabilmenize olanak sağlayan broadcast (yayın yapma) programı var. Tabi şunu belirtmeden geçmeyeli. Türkiye şartlarında yayın yapmak büyük bir sıkıntı, şaka gibi UPLOAD hızlarının olduğu ülkemizde adam akıllı yayın yapmak istiyorsanız internetinizin Simetrik (5GB Download 5GB UPLOAD vs.) olması gerekiyor. Tabi Türkiye şartlarında fahiş fiyatlarla satılan bu internet hızlarını almak her keseye uygun değil. Sıkıntısız donma ve kasmadan yayın yapabilmek için standart 4GB upload hızıdır. Türk Telekom için UPLOAD limitinin kalkacağı söylentileri 2016 başlarında çıkmıştır. Böyle bir çalışma var mı? Bilmiyoruz ama sabırsızlıkla bekliyoruz.

Twitch yayını için gerekli en basit program Open Broadcast Sofware yazılımıdır. BURADAN yazılımın klasik sürümünü indiriyoruz ve sistemimize kuruyoruz.
*
*
*
*
*
crxuplywaaajn70

Programı kurduktan sonra hangi oyunu yayınlamak istiyorsak o oyunu ilk önce açıyoruz. Oyuna girdikten sonra Alt+Tab yardımıyla masaüstümüze geri dönüyor ve Open Broadcast Sofware programımızı çalıştırıyoruz. Ve aşağıdaki gibi bir ekran bizleri karşılıyor.

screenshot_1

Açılan ekrandan Kaynak bölümünde boş bir yere sağ tıklıyoruz ardından Ekle ve Oyun Yakalama yazan yere tıklıyoruz.

screenshot_2

Yayınlamak istediğimiz oyun için bir isim giriyoruz. Ben Doom oyununu yayınlayacağım için Doom yazdım.

screenshot_3

Bu ekranda ise uygulama seç bölümünden yayınlayacağım Doom uygulamasını seçiyorum ve TAMAM yazan yere tıklıyorum.

screenshot_4

Şimdi ise Ayarlar yazan bölümünden tekrar Ayarlar’a tıklıyorum.

screenshot_5

Burada Genel bölümünü geçebilirsiniz. Kodlama bölümüne geliyoruz. Burada önemli 3 tane ayar var. Video kodlayıcı bölümü standart olarak x264 seçili olarak gelir. Ama siz yayın sırasında siyah ekran (black screen) alıyorsanız. Burada ekran kartınızın modeline göre seçim yapmalısınız. Eğer ekran kartınız NVIDIA bir çekirdeğe sahipse, Nvidia NVENC’yi seçiniz. Eğer Intel marka dahili bir ekran kartınız varsa Quick Wync seçmelisiniz. Diğer ayarlarda değişiklik yapmadan sol taraftan Yayın Ayarları bölümüne tıoklıyoruz.

screenshot_6

Burada Mod Canlı Yayın’da olmalı, Yayın Sevisini Twitch olarak seçiyoruz. FMS URL kısmını EU:Frankfurt, DE ayarlamanız yararınıza olacaktır. Konum/Yayın Anahtarını Oynat (varsa) bölümüne yayın linkimizi girmemiz gerekiyor onu nerden bulacağız makaleyi okumaya devam edin.

screenshot_7

Twitch hesabımıza internet tarayıcımızdan giriyoruz. Ardından Adres satırımızdan https://www.twitch.tv/broadcast bu linki kopyalıyor ve bu sayfaya giriyoruz. Ardından Yayın anahtarınızı mı arıyorsunuz? Şurada bulabilirsiniz: paneliniz. Paneliniz yazan yere tıklıyoruz.

screenshot_8

Şimdi Anahtarı Göster’e tıklıyoruz. Ardından Anladım yazan yere tıklıyoruz. Burada bazı uyarılar var Twitch hesabınızın güvenliği için burada görülen linki kimseyle paylaşmayın.

screenshot_9
screenshot_10

Stream için gerekli yayın linkini kopyalıyoruz ve Open Broadcast Sofware programına geri dönüyoruz. Konum/Yayın Anahtarını Oynat (varsa) bölümüne linkimizi yapıştırıyoruz.

screenshot_11
adsiz

Şimdi ise Video bölümüne geliyoruz. Burada internet hızınıza göre görüntü ayarlarınızı düşürebilirsiniz. UPLOAD’ı 1 mb hızla bile yapabilirsiniz. Tabi görüntü kalitesi iyi olmayacaktır. Burada bir diğer önemli nokta UPLOAD hızınızın dalgalanmamasıdır. Eğer Upload hızında ani değişiklikler yaşıyorsanız, yayınınız kesintiye uğrayacaktır.

screenshot_13

Şimdi Gelişmiş tabına geliyoruz burada internet upload hızları iyi olmayan okuyucularımıza x264 İşlemci Öntanımı ayarını Superfast’e almalarını öneriyoruz. Superfast yayın kalitesini belirli oranda düşürecektir ama yayın sırasına kesintiler yaşayamayacaksınız. Bu ayarlardan sonra Tamam diyerek ayarları kaydediyoruz.

screenshot_14

Şimdi Yayını Başlat’a tıklayabiliriz.

screenshot_15

Tüm GameObur okuyucularına iyi yayınlar ve bol takipçi dileriz. Başka bir makalede görüşmek üzere hoşçakalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here