4.5G ile Neler Yapabilirsiniz ?

0
233

Hayatımıza 1 Nisan itibari ile giren yeni mobil internet teknolojisi 4.5 G ile beraber birçok yenilik ve kolaylıkta bizlere sunulmuş oldu. Bu yazımızda sizlere 1 aylık dolu dolu LTE(4.5G) deneyimini aktaracağız.

Öncelikle birçoğunuzun merak etiiği 4.5G kullanımı ile birlikte kotalarda bir artış oldu mu? şunu söyleyebilirim ki klasik bir sosyal medya kullanıcısı iseniz veri paketi tüketiminizde çok büyük değişiklikler olmayacaktır. Bu nedenle 4.5G destekli telefonunuzla klasik bir internet kullanıcısı veriye çok daha hızlı ulaşabilecek.

Google-Hangouts-vs-Skype-–-which-is-the-better-client-for-communication-300x300

ilk deneyimimizi internet üzerinden görüntülü ve sesli görüşme olarak gerçekleştirdik. Skype ve Google Hangouts üzerinden deneyimlediğimiz LTE performansı oldukça başarılıydı genel olarak görüntü kalitesi ve ses kalitesi sokakta yürüyen bir vatandaş olarak tatmin ediciydi. Gelecek dönemde telefon görüşmelerinin yerini internet üzerinden yapılan sesli görüşmeler alır mı bilinmez ama normal telefon görüşmesinden çok daha kaliteli bir ses kalitesi ile görüşmelerin yapıldığını belirtelim.

 

img_como_descargar_fotografias_de_instagram_facebook_y_twitter_20065_orig

İkinci deneyimimiz ise sosyal medya performansı üzerine oldu bunları size başlıklarla aktarmak istiyoruz.

Facebook: Birçok kullanıcının defalarca girip paylaşımlarda bulunduğu ve diğer arkadaşlarının paylaşımlarını takip ettiği platformda LTE ile birlikte çok önemli bir performans artışı olduğuınu söylemekte fayda var. Uygulamayı açtığınızda ilk yüklemede 3G’ye oranla beklemiyorsunuz yada bir arkadaşınızın profilinde gezerken fotoğrafların yüklenmesi için beklemenize gerek kalmıyor.

İnstagram : Facebook’ta yaşadığımız performans artışının aynısını İnstagram’da da görebiliyorsunuz. Arkadaşınızın profilini açtığınızda çok daha hızlı bir download sunan LTE sayesinde uygulamadaki sinir bozucu internet beklemelerinden de kurtuluyorsunuz.

Twitter : Belkide anlık bilgiye ulaşmanın en hızlı yolu olan, yeni adıyla “haber” sitesi veya uygulaması olan Twitter’da bir hastag hakkında atılan twitlerin yüklenmesi,timeline yenilenmesi sırasında neredeyse hiç beklemiyorsunuz. Bilmediğiniz bir kullanıcının videosunu anında izleyebiliyor ve etkileşime geçebiliyorsunuz.

iphone-4-5-g-1458654174

Üçüncü deneyemimiz ise Upload Hızları:

İnternetin ilk yıllarında kullanıcılar sadece bilgiye ulaşmak için interneti kullanıyordu, yani siz sadece veriyi download ediyordunuz. Günümüzde sosyal medya kullanımının artması ve  whatsapp üzerinden yapılan paylaşımlar sayesinde artık sadece veriyi download değil upload da ediyoruz. Siz bir arkadaşınıza Whatsapp üzerinden fotoğraf gönderirken yada İnstagram veya Facebook’a bir video,fotoğraf yüklerken upload hızı dediğimiz yükleme hızından da faydalanıyorsunuz . Bu noktada da LTE size inanılmaz bir hız sunuyor konumunuza göre upload hızı değişkenlik göstersede ortalama bir değer verecek olursak  40 mbps gibi bir upload hızında veri gönderiyorsunuz. Bunu standart bir ADSL internet ile kıyasladığımızda ise oldukça önemli bir hız artışı olduğunu söyleyebiliriz. Evinizde ortalama olarak 2-3 mbps bir upload hızına sahip olduğunuzu hatırlatalım.

youtubeplayer-xlarge

YouTube’a yaptığımız Upload hız denemesi:

İphone 6s üzerinden Youtube’a 10 dakikalık ve 1 gb boyutunda 1080p videoyu upload ettik. Bunu yaparken  sabit bir yerde durmadık ve hareket halindeyken LTE üzerinden uploadı başlattık ve sonuç gerçekten harikaydı 3 dakikalık bir sürede videonun tamamını internete göndermiştik… evimizde aynı işlemi gerçekleştirmek istediğimizde tahmini bir değer verirsek 1 saat veya daha fazla bir süre beklemek zorunda kalabilirdik. Upload hızlarının artması içerik üreticilerin işini çok daha kolaylaştıracağı ve veriyi çok daha hızlı internete servis edebileceği bir döneme girdik yakın gelecekte ülkemizde birçok değişiklik olacağı aşikar,teknolojinin bizlere sunduğu bu yenilik sayesinde birçoğumuzu daha kaliteli ve sinir bozmayan bir mobil internet deneyimi bizleri bekliyor.

4.5G İle Gelen Volte Teknolojisi ve Yenilikleri’ne buradan göz atabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here