4.5 G’ye Geçerken Sorun Yaşayanlar

0
252

1 nisan 00 itibarı ile aylardın beklenen 4.5 G’ye Türkiye geçiş yaptı ancak henüz vaad edilen hızlara ulaşamayan hatta yanına dahi yaklaşamayan kullanıcılar var.sizin için bunları açıklamaya çalışacağım

  • Telefonunuzun 4.5 G desteklediğinde olduğundan emin olun.
  • Sim kartınızın 4.5G desteğini kontrol edin.

eğer bu iki şartı sağlıyor iseniz sizde belirtilen hızlara ulaşabilir yada yaklaşabilirsiniz. telefonunuzun ayarlarından 4.5 G ayarının aktif ettikten sonra telefonu açıp kapatmanızı öneriyorum bazı kullanıcılar sorunlarına bu şekilde çözüm bulabildiler.

Neden 300 MBPS Hıza Ulaşamıyorum ?

Bunun birden fazla nedeni var aslında kısaca onları özetleyelim:

  • Öncelikle her telefonun hızı 300 MBPS gibi bir hızı desteklemiyor
  • Bağlı olduğunuz baz istasyonundaki yoğunluğa ve uzaklığa göre internet hızınızda düşüşler yaşayabilirsiniz.(bu noktada nüfusu az olan şehirlerde daha yüksek hızlara ulaşıldığını gördük)
  • Bulunduğunuz bölgedeki baz istasyonunun 4.5 G desteği olmayabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse teknolojinin oturması biraz zaman alacak gibi görünüyor. Şahsi kanaatim belirtilen hızlara çıkmanın Türkiye şartlarında çok da mümkün olmayacağı gibi yinede 50 Mbps bir ortalama download hızı ve 20 MBPS civarı bir upload hızı da kötü olmayacaktır.Dün gece yaptığım testlerde en yüksek hız olarak 101 mbps‘ye -Bornova- ulaştığımıda aktarayım.

12900206_10209032705833874_1921144870_n

 

Hangi Operatörü Kullanmalıyım ?

 

Biliyorum ki herkes arkadaşlarına ve farklı operatör kullananlara ulaştığı hızları ve kendi telefonunun neden 100 Mbps civarına ulaşamadığını soruyor merak ediyor.Bu noktada Operatörünüzün altyapısı ve baz istasyonları devreye giriyor, henüz yeni geçilen bir teknoloji olduğu için her operatör tam verimle çalışmıyor ve hala bazı baz istasyonlarının 4.5G desteği bulunmuyor bundan bahsedelim sonrasında ise şu ana kadar gözlemlediğim kadarı ile Türk Telekom ile Turkcell Bu alanda başı çekecek gibi duruyor ve ortalama 80-90 Mbps hızlara ulaşan kullanıcılar gördüm. Vodafone‘da ise durum şu an için pek parlak gibi görünmüyor. Önümüzdeki günlerde umarım hızlar biraz daha yükselir ve yıllardır tüm internet kullanıcılarının yaşadığı sinir bozucu sorunlardan uzaklaşıp muasır medeniyetler seviyesine gelebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here