Steve’siz Apple

0
361

Steve’siz Apple

Hiç düşündünüz mü Steve’siz Apple ?

Steve-Jobs

Kimilerine göre bir dahi,kimilerine göre bir deli. Belkide delilik çağın ilerisinde düşünmektir kim bilir… Stevedir Apple’ı Apple yapan… Bir düşünün şu an evinizde kullandığınız kişisel bilgisayarlarınızın hayallerini kuran ve bunu 70’lerde gerçekleştiren bir dahiydi…İBM ile girdiği büyük rekabetten, Microsoft için söylediği “zevksizler” kelimesinden de anlaşılacağı üzere o teknolojiyi ve ürettikleri cihazları bir sanat eseri gibi görüyordu ki bunun en büyük örneği Mac’i ürettikten sonra mühendislerine bir kağıt üzerine imza attırdıktan sonra, o imzaların her üretilen Mac’in içinde olmasıdır çünkü sadece ve sadece sanatçılar eserlerini imzalardı…Steve para kazanmak için bu işi yapmıyordu o dünyayı değiştirmek istiyordu…tam bir hippi değil mi ?

tim-cook-apple-ceo-0654_610x407

Peki gelelim şimdiki Apple’a Steve’den sonra başa geçen Tim Cook bazı radikal kararlar aldı, bunlardan bahsedeceğiz elbette ancak Steve ile arasındaki en büyük fark Steve, bir sanatçı Tim ise bir iş adamıdır.. Tim döneminde şirket kullanıcı isteklerini daha fazla dikkate almış ve onarın isteklerine yanıt vererek daha büyük ekranlı İphonelardan tutunda Steve’in kesinlikle karşı çıktığı dokunmatik ekranlarda kullanılan kalemlere kadar bir çok bir çok değişikliği Apple ile gerçekleştirdi..şahsi fikrim şudur ki steve olsaydı asla ve asla bu tarz “basit” değişiklikler olmayacaktı.. çünkü Steve olmayanı,ihtiyacımız olmadığını düşündüğümüz şeyleri hayal eder ve onları sizin kullanımınıza sunardı ve bir anda o şey tüm hayatınız olurdu(ipad,iphone,ipod,mac).. Tim döneminde iste gerçekten devrimci tek yenilik 3D Touch teknolojisi oldu..

steve-jobs-macintosh

Kim bilir dünya belkide hayal edemediklerimizden ibarettir..

Dahi olmak için farklı düşünmek gerekir… (Einstein,tesla,steve)

parantez içinde saydığım 3 insan şu an günlük hayatta vazgeçemeyeceğiniz şeylerin devrimini yaptı ve hepside çağındaki insanlar tarafından deli olarak adlandırıldı..

Steve’in ve apple’ın sloganı olduğu gibi “Think Different”

ve unutmamak gerek insan hayal etmediği hiçbirşeyi başaramaz…ö

rest in peace Steve…

 

Steve-Jobs-Think-Different

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here