Baymak Elegant Plus 12 Klima İncelemesi

0
147

Sessiz Klima Baymak Elegant Plus 12 Klima İnceleme

Baymak Elegant Plus 12 Klimayı almayı düşünenlerden biriyseniz bu inceleme tam size göre yaklaşık 2 aydır kullandığım klimanın detaylı incelemesini sizlerle paylaşacağım. Alınır mı ? Gürültülü mü ? ısıtma performansı nasıl ? Kaç metrekarelik alana uygun gibi teknik verilere de matematiksel yaklaşımlarla net cevaplar vereceğiz.

Tasarım

Öncelikle klimadan ve tasarımından başlayalım. Klima oldukça şık eviniz içinde görüntüsüyle kaliteli olduğunu hissettiriyor. 12000 Btu klima çok büyük boyutta değil hatta ilk monte edildiğinde evimin salonuna oranla gözüme küçük bile geldi diyebilirim. Ancak tabii gözüme küçük görünmesi performansından herhangi bir şey kaybettirmeyen klima hoş görüntüsüyle de evimizin salonunda gayet güzel görünüyor. Klimanın iç ünitesinin üstünde hangi modda çalıştığını ve ayarlı dereceyi de çok naif bir şekilde görebiliyor olmanız da klimanın premium duygusunu artırıyor.

Uzaktan Kumandası ve Kullanımı

Klimanın belkide tüketici tarafından dokunulan ve en çok kullanılan parçası klima kumandası. Eğer benim gibi fonksiyonellik ve tasarımın bir arada olduğu tasarımları sevenlerdenseniz, Baymak Elegant Plus 12’ın kumandası tam size göre. Kapaklı tasarımı sayesinde sık kullandığınız özellikler kapağın üst kısmında kalırken, Detaylı ayarlamalar yapabileceğiniz bir çok buton kapağın alt tarafında kalıyor ve bunlara erişebilmek için kapağı kaldırmanız gerekiyor. Bu durum da hem kumandanın şık ve basit görünmesini sağlarken kullanımı kolaylaştırıyor. Kullanım sırasında kumanda ekranının da turuncu tatlı bir ışıkla aydınlatıldığını, gece kullanımda ve gündüz bu ışıklandırmanın da çok fayda sağladığını da belirtmekte fayda var. İsterseniz bu ışığın açılmasını da engelleyebiliyorsunuz. Ayrıca kurulum sırasında klima kumandasını duvara monte edebileceğiniz bir aparat da çıkıyor. Eğer isterseniz ek ücret ile satın alabileceğiniz bir Wi-Fi modülü de bulunuyor. Bu modül sayesinde klimanızı her yerden kontrol edip, programlanabiliyorsunuz.

Isıtma Performansı

Öncelikle klimaların asıl tasarım ve üretim amaçlarının ısıtma değil soğutma olduğunu düşünenlerdenim dolayısıyla ısıtma performansın çok da önemseyerek satın almadım. Servis klima kurulumuna geldiğinde 1200 Btu’nun evimin salonunu ısıtmak için yeterli olmayacağını söyledi, bunu da servis raporunda belirttiler. Gelelim benim tecrübelerime; bu konuda histen çok sizlere matematiksel değerlerle bunu nasıl aktarabileceğimi düşündüm ve ısıtma işlemini başlattığım bir günün tüm verilerini aktarmaya karar verdim. Hava sıcaklığı 15 derece ve veriler tam olarak aşağıdaki gibi iken saat 20 civarı klimayı 27 dereceye ayarladım ve klimayı çalıştırdım.Klima üfleme hızını otomatik olarak ayarladım. Klima 25 m2 civarındaki salonu tam olarak 55 dakikada 30 derece sıcaklığına kadar çıkardı. Kısa sürede ulaştığım sıcaklık beni çok memnun etti ki 5 derecelik bir artış daha yapmam mümkündü klimadan yanı 32 dereceye kadar klima sıcaklığını çıkarabilirdim.

Yukarıda bahsedilen ısıtma işlemi sırasında dış sıcaklık ve basınç değerleri. (Mayıs ilk haftası İzmir)

Kendi deneyimim neticesinde daha soğuk sıcaklıklarda da yeterince tatmin edici bir performans sergileyeceğini düşünüyorum. Tabii veriler İzmir için geçerli karasal iklimin yaşandığı ve daha sert kışların görüldüğü yerlerde de ısınmak için klima tercih edileceğini sanmıyorum. En azından doğup büyüdüğüm yerde öyle yapılmıyordu. Günün sıcaklık değerlerini de sizinle aşağıda paylaştım.

Gürültü

Klimanın ne kadar ses yaptığı konusu benim gibi konfora düşkün kişiler için çok büyük önem taşıyor olabilir. Öncelikle klimanın verilerini de desibel cinsinden sizlerle paylaşacağım ancak bu verinin toplumun çoğu kesimi için birşey ifade etmediğini biliyorum bu nedenle yine basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Ben fan sesi konusunda oldukça takıntılı biriyim kendi masaüstü bilgisayarımda dahi normal kullanımda minimum ses üretmesi konusunda maksimum para ve emek harcadım dolaysısıyla klima konusunda da bu konu benim için aşırı önem taşıyordu.

Öncelikle araştırmalarımda Baymak Elegant Plus 12 modelinin gerçekten teknik verilerine bakıldığında diğer klimalara göre biraz daha az ses ürettiğini gördüm, klimayı alıp deneyimlediğimde ise iç ünitenin fan sesi beni oldukça tatmin etti. özellikle fan hızını düşük ve orta düzeyde tuttuğunuzda klimanın altında dahi otursanız (televizyon açık) neredeyse sesi duymuyorsunuz rahatsız olmuyorsunuz ancak fan hızı maksimum da çalıştığında ses aşırı rahatsız etmese de 1 saat sonunda artık sese alışsanız da kapattığınızda rahatsız olduğunuzu anlıyorsunuz.

Gelelim odada hiç ses yokken gece ürettiği ses. Burada iki durum söz konusun birincisi uyurken üreteceği ses. Gecenin karanlığında çevre sesleri de azaldığı için en ufak bir ses bile sizi rahatsız edebilir dolayısıyla klimanın en düşük fan üfleme derecesinde dahi fan sizi rahatsız edebilir ancak klimadaki “sleep” modu gerçekten oldukça başarılı olmuş diyebilirim. Hem klima üzerindeki ışıkları kapatıyor hem de fan hızını minimum düzeyde tuttuğu için sizi rahatsız edecek bir ses üretmiyor.

Bir diğer durum da kitap okurken yada gün içinde kullanırken oda içinde bir gürültü kaynağı yokken klimanın sesi. Bu durumda da sadece klimanın fanı çalıştığı için elbet ses duyuyorsunuz ancak bu en düşük ve orta düzey fan hızlarında çok da rahatsız edici değil. fakat maksimum hızda ses illaki bir süre sonra rahatsız edici oluyor.

Sırasıyla 9-12-18-24 Btu klima modellerinin verileri.


Kendi kişisel görüşüme gelecek olur isek klimayı istenilen oda sıcaklığına getirene kadar bir süre maksimumda çalıştırdıktan sonra düşük yada orta fan hızında kullanımı sizi oldukça tatmine edecektir. Hatta diğer birçok klimaya göre rahatsız dahi etmeyecektir diyebilirim. Tabii burada en önemli etken iç filtrelerin temizliği. Firma 15 günde bir temizlenmesini öneriyor, biz de bunu yapmak zorundayız. Hem kendi sağlığımız ve klima sesi için hem de klimanın soğutma ve ısıtma performansı için filtre temizliği çok önemli.

Gelelim dış ünitenin sesine. Servis görevlisine bundan çok çekindiğimi ve cam kenarında yada balkonda otururken klima açık olursa dış ünitenin rahtsız edip etmeyeceğini sorduğumda kendinden çok emin bir şekilde “Kesinlikle o konuda çok başarılı olduğunu, rahatsız etmeyeceğini.” belirtmişti. Nitekim haklı da çıktı gerçekten dış ünite inanılmaz sessiz. Burada Baymak gerçekten harika bir iş çıkarmış. Merak edip dış ünitenin fanına baktığımda bu konunun üzerinde çalışıldığını her şekilde görüyorsunuz.Fotoğrafını eklediğim ve sizin de gördüğünüz üzere Klasik bir fan kanadı tasarımından farklı bir yapıda tasarlanmış ve bu gerçekten çok başarılı olmuş.

Isıtma sırasında dış ünitenin altından su bırakıyor. Bunun için servis bir işlem yapmamış ben fark ettim. Altına isterseniz bir atık su borusu ile siz de montaj yapabilirsiniz. Dış ünite oldukça ama oldukça sessiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here