Samurai Jack Playstation için geliyor.

0
106

Merhabalar. Her zaman söylemişimdir. Son zamanlarda yaratıcılık adına insanlar biraz tembelleşti. Bunu daha önceki birkaç yazımda örneklendirerek belirtmiştim. Sinema, çizgi film dünyası ve oyun dünyası buna sadece iki örnek. Geçmişte ki yaratıcı beyinlerin ürettikleri dönemin en iyi eserlerini alarak, onları günümüze sunuyorlar. Aslında bu biraz maziyi tattırmak, birazda aradaki üretimsizlik boşluğunu kapatmak oluyor. Yeni nesil teraziye konduğunda yüzde oranı olarak fazlasıyla tembel diyebiliyoruz. Hatta umursamaz ve ben merkezci olabiliyorlar. Yani hiçbir şeye katkısı olmayan bir nesil. Tabi bu kısmen şikayet gibi görünüyor. Maalesef öyle. İşte bahsettiğim bu boşluğu doldurmak adına geçmişteki başarılı eserlerden faydanılmak isteniyor. Olabilir. Ancak benim tercihim böyle bir şey yaparken yaratıcı beyinlere de sahip çıkılıp köreltilmemeleri gerekmektedir. Şimdi ise gelelim bu geçmişteki başarılı eserlerden günümüze yansıtılacak olan Samurai Jack’ e.

Aku her zaman adamım olmuştur’

Aksiyon ve eğlence bir arada

Çizgi film dünyasından oyun dünyasına yansıtılan bir çok eser mevcuttur. Başarılı yada başarısız olsalar bile, o kuşağın insanına anılarını tazelettirmiştir. Buna yakın zamanda kaleme aldığım yazımda Captain Tsubasa örneğini verebiliriz. Her çizgi film yada sinema filmi oyun dünyasına dönüştürülmek istenilse de, bazı hikaye tabanı olması gerekmektedir. Harici olarak da hareket alanının geniş olması lazım. Nasıl mı? Konusu drama  olan bir oyun yapabilirsiniz ancak korku,aksiyon,gerilim vb tanımlamalar ile beslemelisiniz. Samurai Jack animasyon çizgi dizisinde kullanılacak bir çok etken var. Hikaye güzel, kılıç var, aksiyon, eğlence ve komedi var. Demek istediğim, bu doneler elinizde olduğunda bunu oyun dünyasına çevirirken zorluk yaşamazsınız. Aksine üstüne ekleme yaparak combolar farklı stratejiler taktikler sunabilir genişletebilirsiniz. Samurai Jack bu tabana sahip olduğu için geçmişten günümüze gelecek haberi geldi.

Soleil firması bir şeyler deniyor

Soleil firması tarafından ele alınan Samurai Jack için çalışmalara başlamış durumdalar. Tahminimce oyun dünyasının yılın ilk yarısına yetişemeyecekler. Yaz aylarında çıkması bekleniyor. Bir erteleme almazsa tabi ki. Erteleme olursa da eylül ve yıl sonuna doğru karşılaşabileceğimizi umuyorum. Soleil firması daha öncede Naruto animasyonunun oyununu yapmış ve sevenleri tarafından ilgi görmüştü. Samurai Jack’de başarılı olacağını düşünüyorum.

Konusu ve oyun mekaniği nasıl olacak?

Samurai Jack konusuna ufak bir değinmeden geçemeyeceğiz. Animasyon çizgi film olarak 2001 yılında çıkarak 4 sezon boyunca kendini izlettirdi. Bu tarz yapımların konusunu değiştirmek büyük risk olur. Zaten olumsuz bir karşılık almamak için konu bütünlüğünü asla bozmayacaklardır. Çünkü konu hazır pasta gibi ellerinde. Benim en çok sevdiğim Aku karakterine verilen bir savaş anlatılacak. En önemli şeylerden biriside anlatılmamış olan hikaye de bizlerle olacak. Yani biraz daha geçmişe gideceğiz. Böyle gizemli şeyler yapmaları harika. Hem geçmişe yolculuk yapacağız hem de farklı bir hikaye kısmına göz atacağız.

Mekaniğe gelince, Samurai Jack oyununun kullanım alanları çok olduğundan dolayı sorun yaşamayacağız. Aksine izleyenlerin de bildiği gibi daha çok zevk alacağımız kesme, biçme doğrama ve ateşli silahlar kullanma olaylarının içinde bulacağız kendimizi. Atmosferik açısından doyurucu ve renkli mekanlarda olacağız. Bolca aksiyon ve hareketlerin olacağının da altınız çizmek gerekiyor. Bir de en önemli etken Aku’nun o özlediğimiz gülüşü. Samurai Jack  yazısına tıklayarak oyununun tanıtım görüntülerine bakabilirsiniz.

Son olarak Samurai Jack oyuna dönüşmesi ve konsol dünyasına gelecek olması çok güzel bir haber. Aku’ya karşı vereceğimiz eğlenceli ve bol aksiyonlu bir maceraya gireceğiz. Renkli alanlar hoş mekanlar ve doyasıya hareketli Samurai Jack oyunu olumsuz bir tavır göreceğiniz hiç sanmıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here