TESLA’NIN TIRI VE ÖZELLİKLERİ

0
74

Tesla üstün teknolojisiyle yaptığı özellikleri saymakla bitmez otomobillerinden sonra tır da yapmayı başardı. Hem de bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi tır denilebilir. Bu tırın kendini diğer tırlardan ayıran pek çok özelliği bulunmaktadır. Saymaya başlayalım.

 

PERFORMANS

 

Performans olarak diğer tırlardan bu tırı ayıran en önemli özelliği 0’dan 100 km/h’ye tam 5 saniyede çıkıyor. Bu imkansız denilebilecek performansı bir de tam tonajlı halinde 20 saniyede yapıyor. Herhangi bir dizel tırın 15 saniyede göstereceği performansı Tesla tam 5 saniyede gösteriyor. Ortalama bir dizel araç %5 eğimli bir rampayı 45 mph ile çıkıyor. Tesla ise bu rampayı tam 65 mph ile çıkıyor.

 

GÜVENLİK

 

Aracımıza baktığımız zaman önde büyük bir cam görüyoruz. Herhangi bir taşın cama temasına karşı ufak çatlaklar oluşabileceği durumunda USA aracı trafikten bile men edebiliyor. Tesla bunu direkt engelliyor. Hem zaman kaybını hem de kırılmayarak içerideki şoförün zarar görmesini engelliyor.

 

Araçta bundan ayrı olarak otomatik pilot sistemi bulunuyor. Şoförün araçtaki kontrol kaybını anlayarak aracı otomatik olarak Auto Pilot moduna alıyor. Eğer araç sol şeritlerin herhangi birisinde kontrolden çıkarsa, kendisi şerit değiştire değiştire güvenlik şeridine giriyor ve duruyor. Bu yetmezmiş gibi durduktan sonra polisi ambulansı vs. durumdan haberdar ediyor. Kısa bir süre içerisinde sizin için yardıma gelen kişileri etrafınızda görebiliyorsunuz.

 

Makaslama denilen ve sonucunda korkunç kazalar meydana getiren bu durumu Tesla imkansız hale getirdi. Bu durum tüm şoförlerin korkulu rüyasıdır. Buna çözüm olarak Tesla araca 4 tane birbirinden bağımsız motor koymuştur. Bu 4 tane bağımsız motor aracın kaymaya başladığını anlıyor ve kontrolü sizden alarak makaslamayı engelleyebilecek her şeyi yapıyor.

 

Tam tonajlı bir tırı durdurmak hiç kolay değildir. Tesla üstün acil fren sistemiyle aracı çok kısa bir sürede durdurabiliyor.

 

SÜRTÜNME

 

Bugün dünyanın en pahalı otomobillerinden biri olan Bugatti’yi Tesla yaklaşık 0.02 sürtünme katsayısıyla geçmiş bulunuyor. Burada bizleri şaşırtacak olan şey Bugatti’nin bir otomobil Tesla‘nın ise bir tır olmasıdır. Tesla‘nın sürtünme katsayısı 0.36’dır. Bu devrim niteliğinde bir durumdur.

 

MOTOR

 

Amerika’da neredeyse tüm tırlar 6×4 şasiye sahiptir. Araçta bu şasiye uygun olarak 4 tane birbirinde bağımsız motor vardır. Diyelim ki yolda giderken motorun bir tanesi bozuldu. Tesla 3 motorun bozulması halinde bile en iyi bir dizel tırla eşdeğer olduğunu söylüyor.  Tesla resmen dizel araçlarla dalga geçiyor diyebiliriz. Araç kesin olmasa da 1000 hp yani 1000 beygir olduğu söyleniyor. Bugün dizel araçların motorlarına baktığımızda max. 750 hp’lık motor görebiliriz.

 

İÇ DİZAYN 

 

Aracın iç dizaynı tamamen bir uçağı andırıyor. Şoför koltuğu aracın tam ortasında bulunuyor. Aracın ortasında bulunan şoför araca daha hakim olacaktır. Çok düşük bir ihtimal de olsa aracın devrilme halinde, kabinin ortasında oturduğumuzdan yandaki cama vurmuyoruz. Bu güvenliğin en yeni ve gelişmiş halidir.

Bu aracın dış kısmında herhangi bir ayna bulunmuyor. Aracın içerisinde bilgisayarlarla donanmış bir sistem bulunuyor. Şoför normal önüne bakarak giderken kafasını sağa sola çevirmeden ayna görevi gören bilgisayarlara bakarak yoluna devam edebiliyor. Aracın yanlarında sensörler ve kameralar bulunuyor.

 

YAKIT

 

Yakıt bütün şoförlerin istisnasız en büyük masrafıdır. Tesla‘nın tırı elektrikle çalışıyor. Bu çok büyük bir avantajdır. Gelecekte insanların yaptığı evlerin yukarısına solar tuğlalar koyuluyor. Oradan oluşturulan elektrikle evin altındaki elektrikli araçları şarj edebiliyorsunuz. Yani yakıt bedava. Tesla tek şarjla 800 kilometrelik bir yolu 100 kilometre hızla tamamlayabiliyor. Yakıt bittikten sonra aracı şarja bağladığımız andan tam 15 dakika sonra yakıt doluyor. Ardından aracımız 800 kilometre gitmeye tekrar hazır vaziyete geliyor.

 

MASRAF VE GARANTİ

 

Tesla araçların masrafı yok denilebilecek kadar azdır. Çünkü araçta bir dizel motor yok. Bunun dışında size çıkarabilecek olan masraf lastiklerin patlamasından gelecektir. Yeni lastikler de kolay kolay patlamıyor zaten.

Bu aracın garantisi 1.000.000 mil’dir.

 

Elon Musk, doğa, şoför, ekonomi dostu bir tır çıkararak tamamen bir devrim yapmıştır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here