EURO TRUCK SİMULATOR 2 MULTİPLAYER İÇİN GELEN YENİLİKLER

0
37

Pek çok tutkunu olan ve sunucuları dolup taşan Euro Truck Simulator 2 Mp’ ın bir o kadar da sorunları vardı. Truckers Mp ekibi buna artık dur demeliydi.

Truckers Mp ekibine gelen şikayetler şunlardı:

 • Scout marka arabaları kullanan insanlar troll yapıyor ve sesleri rahatsız ediyor.
 • Kış geldi oyunda hala kar yok.
 • Hasar aldığımız zaman sevise gitmek zorunda kalıyoruz.
 • Bize troll yapan insanlar servise ışınlanıyor ve şikayet edemiyoruz.

Bu maddeler sadece büyük önemi olan şikayetlerdi.

Artık Truckers MP tüm şikayetler için dur dedi ve yakın zamanda gelen güncelleme ile tüm sorunları çözdü. İşte gelen yenilikler:

1- Scout marka araçlardan rahatsız olan kişiler için ”Eurpoa 3 (No cars)” isminde server açtı.

2- Beklenen kar modu geldi.

3- Hasar alanların geri servise dönmemeleri için chat e ”/fix” komutunun hasarımızı almasını sağladı.

4- Troll yapıp kaçan kişilere önlem olarak, kaçan kişilerin Tab tuşuna bastığımızda, History bölümünde, kaçan kişilerin Truckers MP ıd lerine kadar gösteriyor.

Gelen ve oyuncuları yakından ilgilendiren yenilikler bunlardı. Oyuna yeni kurallar da geldi. İşte bu kuralların tamamı:

§1 – Hizmet ve Genel Kurallar 

 

§1.1 Hesap – Account

Kendi hesabınızdan sorumlusunuz. İhlalin yapıldığı sırada hesabı kimin kullandığı göz önüne alınmaz. Kural ihlali yapıldığında, kural ihlalinin yapıldığı hesap cezalandırılır.

 

§1.2 Ban Cezasından Kaçmak – Ban Evading

Geçici veya sınırsız ban cezası almanızı takiben farklı bir hesap açarak, yarattığınız diğer hesabı kullanmanız kurallar gereği yasaktır. Eğer bu durum kanıtlarla birlikte desteklenirse, oyun yöneticilerinin hesabınızı size uyarı vermeden platformdan yasaklama hakları mevcuttur.

 

§1.3 Spam Yapmak ya da İstismar – Spamming or Abuse

TruckersMP tarafından oyunculara sağlanan rapor ya da iletişim servislerinin amacına uygunsuz kullanımı yasaktır. Spam yasağı ve istismar kuralı, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: kullanıcıları aynı anda birkaç kez raporlamak veya sistemi kişisel amaçlar için kötüye kullanmak, oyun içi sohbette, forum gönderilerinde ve destek biletleri ile geri bildirim biletleri üzerinde uygulanır.

 

§1.4 Oyuncu Raporu Oluşturmak – Reporting users

Bir oyuncuya yönelik, şikayet raporu oluştururken ve oluşturduktan sonra aşağıda belirtilen kuralları göz önünde bulundurmalısınız, bunlar sırasıyla:

 • Rapor ile birlikte sunduğunuz kanıtın edinildiği tarih üzerinden 1 ay(30 gün) geçmemiş olmalıdır.
 • Herhangi bir TruckersMP personelinden, oluşturduğunuz oyuncu raporunu incelemesini istemeyiniz.
 • Herhangi bir TruckersMP personeli hakkındaki şikayetlerinizi, Report sistemi üzerinden değil, Feedback sistemi üzerinden göndermelisiniz.

§1.5 Uygunsuz Dil Kullanımı, İletişim Kanallarının Amacı Dışında Kullanılması ve Taklit – Inappropriate use of language, communication and impersonation of any kind.

 • TruckersMP platformu üzerinde diğer kullanıcıları aşağılamak ve kullanıcılara karşı buna benzer davranışlarda bulunmak yasaktır. Kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme, siyasi ve yasak içerikler paylaşımı veya bu ve buna benzer durumlar hakkında tartışmak/fikir belirtmek yasaktır.
 • Diğer kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atabilecek websitesi ve içeriklerin paylaşımı yasaktır.
 • Diğer kullanıcılara karşı yapılan hafif sayılabilecek derecedeki “Idiot” veya “noob” gibi tanımlar, durum suistimale gitmedikçe cezalandırılmaz. Bu inisiyatifin istismar edilmesi durumunda cezalandırma işlemi uygulanır.
 • Diğer kullanıcıları, politik figürleri(Örneğin: Devlet başkanları, terör örgütü üyeleri/başkanları ve/veya Askeri liderler.) ile oyun yetkililerini taklit etmek yasaktır. Bu kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: kişinin fotoğrafını avatar olarak kullanmak, onun sözlerini sarf etmek ya da onun gibi konuşmak, adını kullanmak, araç içi plakaya adını yazmak gibi davranışlara yönelik ceza işlemi uygulanır.

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

§2 – Oyun Kuralları – Game only rules

*Sonunda Yıldız(*) işareti bulunan kurallar, [Freeroam] başlıklı sunucularda geçerli değildir.

 

§2.1 Hile Kullanımı/Oyun Açıklarından Yararlanmak – KALICI BAN – Hacking/Bug abusing – PERMANENT BAN

Oynanışı değiştirebilecek herhangi bir üçüncü parti programının kullanılması yasaktır. Bu ihlale, cheat engine üzerinden hız limitini kaldırmak gibi oyun bütünlüğünü bozan oynamalar da dahildir. Ayrıca, bilinen oyun açıklarını kullanarak diğer oyunculara karşı üstünlük sağlamak yasaktır.

 

§2.2 Herhangi Bir Oyuncuya Kasıtlı Olarak Çarpmak* – Ramming*

Herhangi bir oyuncuya kasıtlı olarak çarpmak veya dolaylı yoldan oyuncunun hasar almasına, kaza yapmasına sebebiyet vermek yasaktır. Bu kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: oyuncunun kaza yapmasına olanak sağlayacak hareketler sergilemek, oyuncuyu bilinçli olarak yoldan çıkartmaya çalışmak, diğer oyunculara çarpmaya teşebbüs etmek de dahildir.

 

§2.3 Herhangi Bir Oyuncuya Kasıtlı Olarak Engel Olmak* – Blocking*

Herhangi bir oyuncunun yolculuk sırasında önünü kesmek, otoyol, şehir ve benzer alanların girişlerini aracınızla veya yükünüz ile diğer oyuncuların kullanımına kasıtlı olarak kapatmak, kullanıcıların geçişini engellemek yasaktır.

 

§2.4 Hatalı Yönde Seyretmek / Hatalı Sollama Yapmak* – Incorrect Way / Inappropriate Overtaking*

Ters yönde seyretmek oyun içerisinde yasaktır. Ayrıca FPS değerlerinin düşük olduğu ve Europoort gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda sollama yapmak yasaktır. Bu ihlale, sollama yaparken herhangi bir oyuncunun kaza yapmasına olanak sağlayacak hareketler sergilemek ve oyunculara çarpmak da dahildir. Ayrıca bu kural, trafiğin yoğun olduğu tek şeritli yolları da kapsar.

 

§2.5 Uygunsuz Davranışlar / Dikkatsiz Sürüş* – Inappropriate / Reckless Driving*

Dikkatsiz ve diğer oyuncuları tehlikeye atacak şekilde araç kullanımı yasaktır. Bu kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: geriye doğru sürüş, hatalı yönde seyretmek, diğer oyunculara yol vermemek, diğer oyuncuları ve kuralları görmezden gelerek araç sürüşü gerçekleştirmek, harita sınırları dışında sürüş yapmak ve yarış yapmak yasaktır. Bu ihlale, oyun moderatörlerinin haricinde ulaşılamayan yerlerde araç sürüşü yapmak da dahildir.

 

§2.6 Gereksiz Trafik Yaratmak / Uygunsuz Park* – Useless Traffic / Inappropriate parking*

Herhangi bir amaç gütmeksizin aynı rota üzerinde sürekli olarak sürüş yaparak bölgede kalabalık etkeni olmak yasaktır. Ayrıca, kalabalık alanlarda sebepsizce park etmek ya da durmak da aynı kural çerçevesi içerisinde yasaktır. Bu yasak, 25 ve daha fazla oyuncunun bulunduğu alanlarda geçerlidir. Trafik yoğunluğunun düşük olduğu bölgelerde, belirli araç parklarında duraksama yapılabilir.

 

§2.7 Uyarı Işıklarının Gereksiz Kullanımı – Excessive use of beacons

Uyarı ışıklarının trafiğin kalabalık olduğu bölgelerde kullanımı yasaktır. Bu yasak, 25 ve daha fazla oyuncunun bulunduğu alanlarda geçerlidir.

 

§2.8 Scout(Skoda) Arkasına Dorse Takmak* – Car with trailer*

Scout(Skoda) aracının arkasına dorse takarak trafikte seyretmek yasaktır.

 

§2.9 Gereğinden Fazla Korna Kullanımı – Horn Spamming

Araç kornasını gereğinden fazla ve uzun süre aralıksız kullanmak yasaktır.

 

§2.10 Farları Kullanmadan Sürüş Yapmak / Hayalet Sürüş* – Driving without lights or Ghost driving*

Akşam 7 ve Sabah 7 saatleri arasında, araç farlarını kullanmadan sürüş yapmak yasaktır. 19:00 ile 07:00 arasında sürüş yaparken araç farlarınızı açmanız zorunludur.

Not: Wintermode kullanımda kaldığı müddetçe, bu kural 16:00 – 07:00 arasında uygulanmak üzre değiştirilmiştir.

 

§2.11 Desync Sömürüsü / Fiş Çekmek – Desync Exploiting

Bu durum, kasıtlı olarak online oyunlarda yapılan fiş çekme olarak tabir edilen ihlalidir. Kısaca, bilerek ve isteyerek- kasıtlı olarak fiş çekme işlemini yapıp anlık lag yaratarak kendinize herhangi bir zarar vermeden, karşı tarafa zarar vermek yasaktır.

 

§2.12 Çift ve Üçlü Dorseleri Düzenlemek – Doubles and triples

Çift ve Üçlü dorselere save dosyaları ile oynama yapmak yasaktır. ETS 2 üzerinde, çift dorse sadece İskandinavya DLC bölgesinde oynanabilir. Görsel düzenlemeler bu kurala dahil değildir. Aşağıdaki ‘spoiler’ içerisinde, çift ve üçlü dorseleri kullanabileceğiniz alanı görebilirsiniz.

 

§2.13 Uygunsuz Konvoy Yönetimi / Scout(Skoda)’nın Kötüye Kullanımı* – Inappropriate Convoy Management / Car Abuse*

Pilot aracı kullananlar, herhangi bir şekilde trafiği engelleme, yönetme veya durdurma hakkına sahip değildirler. Admin gibi davranmak ve pilot kaplamasını amacının dışında kullanmak yasaktır. Lütfen unutmayın: Bizler, konvoy büyüklüğüne göre konvoy başına sadece iki pilot aracı kullanılmasını tercih ediyoruz.

 

§2.14 Save Dosyası Üzerinde Aşırı Oynama Yapmak / Desteklenmeyen Modlar Kullanmak – Excessive Save Editing / Using Unsupported Mods

Desteklenmeyen modlar, oyun hatalarına sebep olmaktadır. Aşırı sayıda uyarı ışığı, lamba, aksesuar ya da korna kullanımı yasaktır. Bu ihlale, ışık çubuğu ve koruma demirinin üzerine koyulan uyarı ışıkları ve büyük kornalar da dahildir. Herhangi bir şekilde save dosyası üzerinde oynama yaparken, Mod Guidelines konusunu kontrol etmenizi öneririz. Aracınız sadece işlevsel olmalı. Oyunun izin verdiğinden daha çok uyarı ışığı eklemeniz yasaktır. Ayrıca araçların hitbox’unu değiştirmek, ön demir ve ışık demirine uyarı ışığı eklemek gibi eylemler yasaktır. Sadece tek bir dorse taşımalısınız. Sıfır ton modu, speedhack olarak algılanabileceğinden kullanımı yasaktır.

 

§2.15 Etkinlik Sunucuları – Event Servers

Etkinlik sunucularında, yukarıda görülen kurallar ve etkinlik boyunca truckersmp ekibi tarafından belirlenen kurallar geçerldir.

 

§2.16 Ban Uygulaması Nasıl Yapılır – How bans are issued

İlk üç ban, oyun yöneticisi inisiyatifindedir. Dördüncü ban 1 ay, beşinci ban ise 3 aydır. Altıncı ban, süresiz olarak uygulanır ve geri dönüşü yoktur. Oyuncuya ban uygulanırken, son ban uygulamasından 12 ay önceki banlar dikkate alınmaz. Bunu bekleme süresi olarak açıklayabiliriz. Eğer belirli bir süreç boyunca iki ban geçmişiniz mevcut ise, yöneticiler sonraki ban uygulamasında bu süreci geçmiş yıldaki ban geçmişiniz ne olursa olsun uzatabilir. Örneğin, halihazırda iki adet 1 aylık ban kaydınız mevcut ise, sıradaki ban uygulamanız 3 ay olarak uygulanabilir. Eğer iki 3 aylık ban kaydınız varsa, sıradaki ban uygulamanız sınırsız olarak uygulanabilir. Unutmayın, dördüncü, beşinci ve altıncı ban kayıtlarınız silinmez. Kesin olarak uygulandığı süre boyunca(bir ay, üç ay ve sınırsız) devam eder.

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

§3 – Forum Kuralları – Forum only rules

 

§3.1 Konu Altına Uygun Olmayan Türde Mesajlar Atmayın – No off-topic posting

Tartışılan konu ile alakasız veya daha öncesinde yazılmış mesajları tekrar, aynı konu altında paylaşmak yasaktır.

 

§3.2 Gereksiz Yere Konunuzu Uplamayın – No bumping threads more than once every 3 days, or unnecessarily

Kendi konunuzu üç günden önce uplayamazsınız. İlave olarak, önemli olmayan bir konuyu uplamamalısınız. Örneğin, kendi VTC oluşumunuzun konusunu, reklam gibi amaçlar haricinde uplamak yasaktır. Bu kuralda belirtilen uplamaktan kasıt, konu altına mesaj atarak konuyu kategorinin en üstüne çıkartmaktır.

 

§3.3 Konu Açarken Durumu Tanımlayıcı Başlıklar Girin – Use descriptive titles

Konu açarken, örnekle “Yardım Edin!” gibi başlıklar kullanmayın. Bunun yerine durumu açıklayıcı, kısa ve net başlıklar girin.

 

§3.4 İtibar Puanı Toplamaya Çalışmayın – No reputation farming

Birden fazla forum hesabı açarak, ana hesabınız ile yaptığınız paylaşımlara itibar puanı sağlamayın, upvote veya beğeni puanı toplamaya çalışmayın.

 

§3.5 Takas veya Satış Yapmak Yasaktır – No trading or selling

Bu platformu herhangi bir şeyi satmak ya da takas etmek için kullanamazsınız. Steam hesapları, TS3 sunucuları, VPNler, PTCler ve kumar siteleri paylaşımı veya satışı yapmak yasaktır. Bu kurala, resmi oyun siteleri ve ücretsiz dağıtılan oyun keylerinin paylaşımı dahil değildir.

 

§3.6 Avatarlar – Avatars

Gif ve animasyonlu avatar olarak kullanabilirsiniz.

 

§3.7 İmzalar – Signatures

İmzaların maksimum yüksekliği 150px’dir.(150px’den büyük boyutlu imzalar otomatik olarak 150px’e indirgenir). Maksimum dosya boyutu ise 150kb’dır. Gif ve animasyonları imza olarak kullanabilirsiniz.

 

§3.8 Kategorilerin Maksat ve Kullanımı – Category use/purpose

Kategorilerin oluşturulma maksadı, kategori açıklaması kısmında bulunmaktadır. Kategoriye uygun olmayan paylaşımlar, uygun olan kategoriye taşınabilir, gizlenebilir veya kaldırılabilir. Sürekli olarak yanlış kategorilerde, kategori ile alakasız paylaşımda bulunan oyuncular forum üzerinde uyarılabilir veya profillerine uyarı puanı işlenebilir.

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

§4 – Rehberler & Bilgi – Guides & Information

 

§4.1 – Rehberler: – Guides:

Ceza aldım. Ne yapmam gerekiyor ?

Nasıl sollama yapılır?

Kullanıcılar nasıl rapor edilir?

 

 

§4.2 Ping Sorunları – Ping Issues

Eğer ping değeriniz 600ms’nin üzerinde çıkarsa, diğer oyuncuları korumak adına Desycn sorununun önlenmesi için sunucu ile bağlantınız kesilecektir. Ping, ortalama alınarak kontrol edilir. Farlar, oyun saatine göre 16:00 ve 07:00 arasında açık olmak zorundadır.

 

§4.3 Personel ve TruckersMP – Staff and TruckersMP

Yöneticilerin, gerek duyduğu taktirde sizi TruckersMP sunucularından uzaklaştırma veya yasaklama hakları vardır. Eğer ban cezası alırsanız, ban itirazı oluşturabilirsiniz. Bu konuda personele özel mesaj göndermeyin. Sunucular, mod ve yönetim hizmetleri herkes için ücretsiz sağlanmaktadır. Bu anlamda, herkes sunucuya giriş yapabilir ya da uzaklaştırılabilir. Haksız ve kanıtsız bir şekilde, hiçbir üyeyi ya da personeli suçlamayınız. Lütfen, TruckersMP modunun yaratıcılarının ve ekibinin SCS ile bağlantısının olmadığını aklınızda bulundurun. TruckersMP personeli, uygun görüldüğünde ve gerek duyulan durumlarda görevleri gereği kurallardan muaf tutulabilir.

 

§4.4 İtiraz ve Şikayette Bulunmak – Appealing and filing a complaint

Eğer ban cezası aldıysanız ve bunun haksız olduğunu düşünüyorsanız, https://truckersmp.com/appeals bağlantısını kullanarak itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer itiraz hakkınızı kullandıktan sonra itirazın objektif bir şekilde ele alınmadığını düşünüyor ya da herhangi bir personeli şikayet etmek istiyorsanız Feedback sistemini kullanmalısınız. Feedback sisteminin, sizin son şansınız olduğunu göz önünde bulundurmanızı ve buradan alacağınız cevabın son nokta olduğunu kabul etmenizi öneririz. Yüksek rütbeli bir personel tarafından alınan kararlara itiraz edemezsiniz. Şikayette bulunduğunuz kanıtlar, ban süresine 1 ay eklenecek şekilde hesaplanarak ulaşılabilir konumda tutulmalıdır. Tüm üyeler için, bir aydan önce biten ban sürelerine yönelik personelle iletişime geçmek yasaktır.

 

§4.5 Kural Değişimi – Changing these rules

TruckersMP yönetimi kuralları zaman ve bilgi vermeden değiştirebilir. Eğer bir kural geçerliliğini yitirmiş ise, yerine getirilen kural üzerinden işlem yapılır. Modu oynuyor olmanız, tüm kuralları kabul ettiğiniz anlamına gelir ve ‘kuralları bilmiyordum’ gibi bir bahane kabul edilemez.

 

Truckers Mp’a iletmemizi istediğiniz düşünceniz, şikayetiniz  var mı ?

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here