Football Manager Kontra Atak Taktiği

0
146

Football Manager Kontra Atak Taktiği Nasıl Yapılır ?

Football Manager kontra atak taktiği nasıl yapılır ? bugün bu soruya cevap arayacağız. Bir takım aldınız ve oyuncu analizinizi yaptınız, takımda iyi defans yapabilecek ve kanatlardan hızlı atağa çıkabilecek dripling özelliği iyi olan atletik oyunculara sahipsiniz yapmanız gereken şeyin kontra atak futbola oynamak olduğunuza karar verdiniz şimdi sizlere bu oyun anlayışının teknik ve taktik detaylarını anlatacağım ancak öncelikle eğer Taktik seçimi nasıl yapılmalı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim eğer doğru takım analizi yapamadıysanız çok da başarılı olmanız mümkün değil.

Oyun Anlayışı

Öncelikle kontra atak oyununun temel olarak nasıl oynanması gerektiğine değinelim. Kontra atak oyunu oynamak istiyorsak şu 3 temel prensibi iyi yapmanız gerekli; Rakibi üstünüze çekip geride beklemek, Kaptığınız toplarla hızlı şekilde rakip sahaya geçmek ve mümkün olan en kısa zaman diliminde son pası yapıp topu kaleye göndermek. Bu temel prensipler üzerinde detaylara fazlasıyla ineceğiz ve oyun seçeneklerinin nasıl olduğunu anlatacağız.

Defansif Anlayış

Defansif anlayıştan bahsederken bu 11 kişiyle kendi yarı sahanızda bekleyip atak düşünmeyen bir anlayış değil öncelikle onu söyleyelim. Kontra atak futbolu oynayan takım; defansta sıkı ve sağlam olmaya çalışırken topu aldığı anda geniş alanda hızlıca rakip kaleye gitmeyi de denemelidir. Burada en önemli nokta rakibin hücumunu kontrol atlında tutmanız ve topla oynamasına izin vermenizdir. Eğer rakibin hücumunu, yapacağınız doğru savunma ile, kontrol edebilirseniz kalenizde tehdit oluşturmadan topu kazanıp ileriye uzun toplarla atak başlatabilirsiniz. Biliyorum bu oyun anlayışını sahaya yansıtmak çok da kolay değil ancak her oyun anlayışında olduğu gibi doğru yerlere neşter vurulduğunda doğru sonuçlar alacağınızı unutmayalım. Şimdi gelelim defansif olarak bu ayarların nasıl yapılacağına.

Football Manager Kontra Atak Taktiği

Buradaki taktiğe baktığımızda genel hatlarıyla takım yerleşimini yaptık defansın çok katı ve atak noktasında takım hücumdayken hiç desteği olmadığını da söyleyelim. Her takımın kendi oyun anlayışında farklı bir dizilişi ve oyuncuların yeteneklerine göre oynadıkları pozisyonun sizin tarafınızdan belirlenmesi gerektiğini unutmayın. Yukarıda temel mantık ve felsefeyi anlattım bu doğrultuda takım içi değişkenleri ve oyuncu yetenekleri de göz önünde tutularak oyuncu görevleri ve pozisyonu belirlenmeli.

Football Manager Kontra Atak Taktiği

Bu görselde ise takım ayarlarını görüyoruz, burada önemli olan defans hattının geride ve katı bir şekilde savunma yaptıklarını görüyoruz, oyun anlayışı ayarından da takım anlayışının kontra atak olarak seçmeyi unutmuyoruz ki rakip takımın topla oynamasına izin verip sabırlı bir şekilde geride bekleyelim.

Hücum Nasıl Yapılır

Topu rakibe verdik, geride alan bırakmadan rakibin hücumunu kontrol altına aldık ve şimdi topu kazandık peki ne yapmalıyız ? eğer maçı kazanmak istiyorsak gol atmalıyız ve topu kazandığımız anda ilk işimiz direk bir şekilde topu rakip kaleye taşımak olmalıdır. Bunu yaparken orta sahada oynayan merkez oyuncunuzun yada topu kazanan oyuncunuzun topu kanatlara göndermesini yada ilerideki merkez santrafora gönderip, topu kanatlara dağıtmasını isteyebilirsiniz. Burada asla unutmamamız gereken kural; topu geniş alanda kullanıp rakip savunmanın dengesini bozmanızdır. Atağın süresi ve pas sayısı ne kadar az seri ve dikine olursa rakip savunma o kadar afallayacaktır. Atağı Kesinlikle sonlandırmalıyız, bir şekilde topu rakip kaleye götürmeliyiz aksi taktirde defansımız dengesiz yakalanabilir.

Oyuncuları Nasıl Seçmeliyiz

Aslında tarif etmesi çok da kolay değil kanatta oynayan oyuncularınız hem savunmaya yardım etmeli hemde topu kazandığınızda seri ve etkili koşularla(toplu,topsuz) rakip kaleye akın etmeli. Real Madrid, Barcelona, Juventus, B. Münih gibi takımlara baktığımızda oyun zekası, sahayı kullanmaları toplu ve topsuz koşuları çok iyi yapabilen kanat oyuncularının olduğunu görüyoruz. Örneğin, Neymar,Messi,Ronaldo,Ribery,Cuadrado,Robben,Bale gibi tabiki her zaman böyle yetenekli oyunculara sahip olamayabilirsiniz ancak ligimizde oynayan Cengiz,Lens,Kerim,Holosko,Aboubakar gibi oyuncular da Kontra Atak futboluna yatkın oyunculardır. Yazımın son kısmına gelirken hücüm anlayışının daha iyi anlaşılması için sizlerle bir video paylaşmak istiyorum. Videoyu iyice analiz edip kendini takımınız için en doğru pozisyon ve oyun anlayışını benimseyip rakip takımı dengesiz yakalamanız ümidi ile…

 

Not: Yazı genel olarak kontra atak futbolunun felsefesini anlatmayı amaçlamaktadır. Oyunun temel ilkelerine bağlı kalarak hazırlanmıştır ve her takımda doğru,ufak değişiklerle daha etkili sonuçlar alınabilir. İyi Eğlenceler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here