Milli Tank Altay

0
247

Milli Tank Altay’ın Hikayesi

Milli Tank Altay ismini Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusu’nu komuta eden Fahrettin Altay’dan almıştır. Milli Tank Üretim Projesi çerçevesinde 30 Mart 2007’de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. belirlenmiştir.  “Altay” olarak adlandırılan tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikalama aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar mâli kaynak ayrılmıştır.Proje sonunda açılacak yeni bir ihale ile seri üretimi kazanan kurum ya da kuruluş belirlenecektir. İlk etapta üretilmesi planlanan 250 adet tank, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda artırılabilecektir.

Milli Tank Altay’ın Teknolojileri

Milli Tank Altay

Altay’ın motoru; 1500 beygir güç üretiyor. Dizel yakıt ile çalışan saatte maksimim 70 km hız yapabiliyor, tankın maksimum menzili ise 500 km. Bu veriler dünyanın en iyi tankı olarak gösterilen Amerikan M1 Abrams ile aynı. M1 Abrams’ta da 1500 beygirlik bir motor kullanılıyor. Milli Tank Altay’ın ana silah sistemi ise 120mm’lik 55 kalibre yivsiz top. Bu topların atış menzili 3 km ve Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından üretilecek. Amerikan M1 Abrams’ta ise 120mm’lik yivsiz top kullanılıyor. Zırhlı birliklerin en etkileyici özelliği ise ağır ateş altında dahi içindeki mürettebata zarar vermeden ilerleyebilmesidir. Milli tank Altay rakibi M1 Abrams’tan geri kalmıyor. Milli Tankın içinde kullanılan malzemeler tam olarak bilinemese de kompozit malzemeden üretilen bir zırh kullanılıyor. Bu zırhı ise Roketsan firması üretiyor. Tankın muharebe ağırlığının ise 65 ton olarak tahmin ediliyor.

Altay tankının içinde muharebe alanında dört kişilik mürettebat görev alacak(Tank komutanı, nişancı, doldurucu, sürücü). Gelişen teknoloji koşullarına da ayak uyduran Milli Tank Altay, iç ve dış iletişimini kesecek ve tankın elektronik sistemlerini sekteye uğratılabilecek elektromanyetik silahlara karşı donanımı da mevcut. Aselsan tarafından sağlanan son teknoloji bilgisayar sistemleri ile atış kontrol sistemi mürettebatımızın işini kolaylaştırıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here