Sürücüsüz Araçlar İçin Kurallar Belli Oldu

0
220
sürücüsüz araçlar

Sürücüsüz Araçlar İçin Kurallar Belirlendi

Günümüzde sürücüsüz araçlar gittikçe hayatımıza girmeye başladı. Google, Tesla gibi şirketler uzun süredir sürücüsüz araçlar üzerinde çalışmaktalar.

sürücüsüz araçlar

Bu konudaki en büyük sorun ve tartışma ise bu araçları kontrol eden yazılımın neye göre tercih yapacağı.Bilindiği üzere sürücüsüz otomobiller bir yazılım tarafından kontrol ediliyor ve içindeki yolcuları istenilen konuma güvenli bir şekilde götürmeyi hedefliyor ancak kaza anında bu yazılımın nasıl davranacağı en büyük tartışma konusuydu.

sürücüsüz araçlar

Şimdilerde ise bununla ilgili kurallar belirlendi.

Sürücüsüz Otomobiller Nasıl Programlanacak ?

Otonom sürüş yapan araçlar çarpışma anında önceliklerini neye göre belirleyecek ve programcılar bu yazılımı nasıl kodlayacak belli oldu.

sürücüsüz araçlar

  1.  Yazılım, sürücüsüz otomobillerin kaza yapmasını önleyebilecek bir seçenek bulabilirse önceliği kazayı önlemek olacak.
  2. Birinci seçenek sürücüsüz araçlar için mümkün değilse, yazılım insan hayatını kurtaracak şekilde bir seçim yapacak. Örneğin bir araca çarpmak yada bir hayvana çarpmak durumunda insan hayatını önceliği olarak belirleyecek ve diğer çarpışma durumlarını gerçekleştirebilecek.
  3. İki seçenekte mümkün değilse insanlar arasında seçim yapması söz konusu değil. Otonom araçlar yaşlı-genç,kilolu-zayıf,kadın-erkek ayrımı yapamayacak.

sürücüsüz araçlar

Bu kurallar ile birlikte sürücüsüz araçların da nasıl seçimler yapılacağı da belli oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here