Kuantum Bilgisayar Nedir ? || Video

0
57

Kuantum bilgisayarları anlamaya öncelikle şu an kullandığımız bilgisayarları anlamaktan başlamalı. Biz bir şeyler kullanıyoruz ama ne ? Basitçe özetlersek elektronların bizim komutlarımıza göre hareket etmesi elektriğin olması ve olmaması üzerine kurulu bir sistem. Herkesin bildiği tabirle ikili sistem. Peki nedir bu ikili sistem

Hepimizin bildiği gibi ikili sistem 1 ve 0 üzerine kurulmuştur. Biz yazılımcılar için bu 1 ve 0 bir anlam ifade etmektedir örneğin 11001101 görmüş olduğumuz dizi bir byte’a karşılık gelir ve orada isminiz yada bir parolanız saklı olabilir. Yazılımcılar bu verileri çeşitli programlama dilleri ile işleyerek sizin tıklamalarınıza yada verilerinize dönüştürür. Az önce bahsettiğim bu durumda tek olasılık ortaya çıkarır yani veri ya “1” halinde yada “0”  halindedir zaten hem “1” hemde “0” olmasını bekeleyemeyiz değil mi ?

Kuantum Bilgisayar Nedir

İşte bu noktada Kuantum Fiziği devreye giriyor. Birazcıkta kuantum anlatmaya çalışalım, Kuantum dünyası bizim fiziksel algılarımızdan biraz farklı işler ve bu dünyada “1” hem var hemde yok olabilir yani bir anda birden fazla olasılığı gerçekleştirebiliriz. Bu ilkeyi esas alarak bir veriyi düzenlemeye çalışırsak kuantum işlemcimiz olur. Artık elimizdeki veri hem “1” hemde “0” konumunda olabiliyor ve bunun temelleri de kuantum fiziğine dayanıyor.

Kuantum Bilgisayar Nedir

Bu noktada kuantum verilerine Bilgisayar bilimciler -ki gerçekten bilim insanlarıdır. İktisatçılar gibi değil…- qubit demeyi tercik ediyor.Konuyu çok karmaşıklaştırmadan hikaye şeklinde anlatacak olursak.Sizin Facebook şifrelerinizi kırmak için eski işlemcilerle insan ömründen daha fazla zaman gerekirken şimdiki kuantum işlemcileriyle bu belkide 1-2 saatte gerçekleşebilecek. Birden fazla olasılığın aynı anda gerçekleştiği bu dünyada, bilgisayar verilerinin klasik şifrelenmesi artık önemini yitirebilecek. Kriptoloji ve detaylı şifreleme yöntemi için Buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

[su_youtube url=”https://youtu.be/i9KNfFcUz10″ width=”440″]

Kuantum işlemcilerinin kullanım alanına değinecek olursak, şu an süper bilgisayar diye nitelendirdiğimiz çok güçlü bilgisayarların yerini alacaklar ve birçok alanda devletlere bilim akademilerine hizmet verecekler. Bir gezegenin simülasyonu yada bir suçlunun izlenmesindeki olasılıkların hesaplanması gibi bir çok alanda çok daha hızlı veriye ulaşım sağlayacaktır. Evimizde kullandığımız işlemciler şu an için bize yeterli olduğundan yakın gelecekte evlerimizde kuantum işlemcileri kullanmamız mümkün gözükmüyor ki bence standart işlemecilerinin yerlerini de asla alamayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here