ios 10.3 Yayınlandı Birçok Yenilik İçeren Güncellemenin Detayları ve Özellikleri

0
170

Apple son dönemde bir çok kişi tarafından eleştirilmeye başlanmıştı bu da ios yazılımında ki hataların artması ve eski kararlı performansını gösterememesi üzerine oldu. Apple 10.3 ile yeni bir dosya sistemine geçerken Apple File System (APFS) bu dosya sisteminin yeni telefonlarla daha hızlı ve tutarlı çalışacağını iddia ediyor. Apple bu yeni güncellemeye geçmeden önce tüm kullanıcıları telefonlarının yedeğini almaları için uyaruyor. Yeni güncelleme sadece dosya sistemi gibi bir yenilik getirmiyor. Gelen tüm yeniliklere birlikte göz atalım

  • AirPodslarımı bul özelliği

Bilindiği üzere Apple iPhone 7 ile birlikte 3.5″ kulaklık girişine son vermiş ve kablosuz kulaklıklarını duyurmuştu. Kablosuz zarif ve küçük kulaklıkların kaybolma sorunu da beraberinde geldi. Apple bunları dikkate almış olacak ki artık Airpodslarınızın en son konumunu telefonunuzdan görebiliyorsunuz.

  • Apple Kimlik sekmesi

Bir diğer özellik ise ayarlar menüsüne getirilen Apple kimliği sekmesi. Bu yeni bölümde Apple kimliğiniz, iCloud ve iTunes bilgileriniz, App Store ayarlarınızı görüntüleyebileceksiniz. Tüm Apple kimliği ayarlarının tek bir başlıkta toplanması ios’un sadeliğine yakışır bir durum oldu.

  • 3D Touch Desteği ile Haritalarda Hava Durumu detayı

10.3’ün getirdiği bir diğer kolaylık ise haritalara girdiğimizde sıcaklığın üstüne yeni bir alt program atanması olmuş. 3D touch ile desteklenen bu yeni geliştirme sayesinde haritalar uygulamasından çıkmadan sıcaklığın üzerine bastırarak saatlik hava durumunu görebileceğiz. Gününüzü planlarken kullanacağınız bir özellik gibi görünüyor.

  • Uygulama Uyumluluğu Kontrolü

senelerin geçmesi ile birlikte yeni yazılıma uyum sağlamayan bir çok programı telefonumuza indirip kuruyoruz. Bu durum telefonun performansını olumsuz etkilerken bir çok yazılımsal sıkıntıya da gebe, Apple bundan oldukça rahatsız durumda bu nedenle artık ayarlar kısmında uygulama uyumluluğu adı verilen bir sekmeden gelecekteki ios sürümü ile kullanılamayacak olan uygulamalar da listeleniyor. Apple böylelikle uygulama üreticilerini ve şirketleri de daha güncel yazılım kullanmaya zorlamış oluyor.

 

Bunların yanında genelde kullanamadığımız haritada arabamızın konumunu bulmak, carplay, homekit gibi bir çok uygulamada da yenilikler mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here