Spotify ve Artan Fiyatlar ! Dijital Zamlar Gerekli mi ?

0
50

Son dönemde bir çok elektronik ürüne gelen zam ile birlikte tüketiciler hüsrana uğramıştı, şimdi de bu kervana dijital ortamda yayın yapan spotify eklendi.

Öncelikle hemen fiyatlardan bahsedelim :

  • Aile Paketi : 20,99 TL (5 kullanıcı kullanabilir)
  • Tek Kişilik : 13,99 TL (1 kullanıcı)

Türkiye’de en çok aile paketinin kullanıldığı düşünülürse yine aile paketi satın almak mantıklı olacağa benziyor. Bu arada şu hatırlatmayıda yapmadan geçmeyelim eski kullanıcılar 3 ay boyunca eski fiyatlardan paketlerini kullanmaya devam edecek. Gelelim dijital ortamda yapılan zamlara. Dolar kurunun artışı nedeniyle dalgalanan elektronik ürün ve donanım fiyatlarını anlamak bir nebze mümkün ancak dijital ortamdaki zammı algılamak pek de mümkün değil. Buna şu şekilde örnek vermek isterim; kullandığımız bir çok bulut depolama, dijital yayıncılık, yazılım ürünleri vb birçok ürün henüz dolar kuru nedeniyle zam furyasından etkilenmiş değil. Nitekim Apple tüm ürünlerine zam yaparken -AppStore dahil- Apple Müziğe zam yapmamıştı. Yapmamasıda doğal olandı. Neden yapsın ki ? Telif anlaşmaları mı değişti yada x sanatçı “Dolar kuru arttı artık ben daha fazla para istiyorum” mu dedi ? Böyle bir durum söz konusu değilken Spotify’ın zam yapmasının tek mantıklı açıklaması, Apple Müzik ile rekabette daha çok tercih ediliyor ve tekelleşme kısmında elinde güç barındırıyor olması  olarak düşünüyorum.

spotify fiyatları

 

Tezimi güçlendirmek için bir kaç daha örnek vermek isterim bulut depolama teknolojileri günümüzde sıklıkla kullanılıyor siz dolar kuru nedeniyle Google Drive fiyatlarının arttığını gördünüz mü ? yada Microsoft’un yazılımlarına zam yaptığını veye One Drive fiyatını artırdığını ? Böyle birşeyin oldukça saçma olduğunu hepimiz biliyoruz ki benzer platformda dijital video yayıncılık yapan Netflix neden fiyatları artırma gereği duymadı ? veya Blue TV ? bu noktada Spotify zamlarının sağlam bir temelden güç aldığını söyleyemem dolayısı ile bu yüzde 40’lık artışın sebebini Spotify’a sormak gerekir. Tabi böyle bir durum mümkünse, sonuçta zam yaptılar işte git Apple Müzik kullan !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here