Elon Musk Açıkladı: 2024 yılında 100 İnsanlık Koloni Mars’a Gidecek

0
223

Mars bilim dünyasını büyülemeye devam ediyor. Öyle ki bir sürü teori var. Daha öncesinde organizmaların Mars’ta yaşadığına dair teoriden tutunda, Dünya’daki tüm canlı çeşitliliğin Mars’tan geldiğine dair bir sürü teori var. Bugün ise artık Mars’a ayak basma hayallerininde ötesine geçmiş bulunmaktayız. Mars’ta bir koloni kurmak, kendi kendine yetecek bir koloni ve 1.000.000 nüfusa sahip (önümüzdeki 40 ila 100 yıl içinde). Günümüzde NASA insanlı uzay yolculukları için 2030‘lu yılları işaret ederken, Elon Musk ve ekibi bunu bir adım daha öne taşıyarak 2024 yılını insanlı uçuşların başlayacağı yıl olarak belirledi. Mesafe, teknik zorluklar ve arge çalışmaları düşünüldüğünde bu kulağa delice gelebilir. Çünkü 8 yıl gibi bir sürede bunu başarmak kolay bir iş gibi görünmüyor. Üstelik SpaceX  Eylül ayındaki deneme uçuşlarında Falcon 9 roketlerinden birini düşürmüşken. Peki bu ünlü finans uzmanı ve mucit Elon Musk kimdir?

Elon Musk koloni açıklaması
Elon Musk

*

*

*

*

*

*

*

*

*

Elon Musk Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve girişimcidir. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında lisans diplomasına , University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da Fizik alanında yan dal diplomasına sahip olan Elon MuskSpaceX’in (Roket ve fırlatma araçları üreten bir şirkettir) kurucusu ve Tesla Motors (Elektrikli spor araba üreten bir şirket) ile PayPal’ın (orijinali X.com, çevrimiçi finans ve ödeme sistemi) kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de (Amerika’nın en büyük Güneş Enerjisi üretim şirketi) başkanıdır. Bu kadar kariyerli bir geçmişe sahip olmak elbette vizyon gerektiriyor. Bu kariyerin zirvesi ne olabilir diye düşündüğümde içimden bir ses ‘elbette Mars yolculuğu‘ diye bağırıyor. Bu o kadar önemli ki, o kadar önemli bir başarım ki, eğer gerçekleştirilirse insanoğlu Afrika’da doğan ataları homo sapienslerden bu yana Mars’a ilk kez bu kadar yakın. Bu bilgi seviyesine ulaşmak insanoğlunun 200.000 yılını almış olabilir. Ama unutmayın 200.000 yıl evren düşünüldüğünde çok küçük bir zaman dilimidir. Öyle ki Güneş sistemimiz, insanoğlu Dünya’da var olduğundan beridir, Samanyolu‘nun etrafının yalnızca 0.0009‘unu anca kat edebilmiştir.

Peki Elon Musk bu kadar insanı Mars‘a yeni yuvamıza nasıl taşımayı planlıyor? Planlanan kısaca, çok güçlü roketler yapmak. Bu roketlerin geliştirilmesine şimdiden başlanmış durumda.

Elon Musk koloni açıklaması

Bilindiği üzere Dünya ile Mars her 26 ayda bir, birbirlerine en yakın konuma gelir (en yakın derken uzayda büyük düşünmek gerekir; günümüz uzay araçlarıyla 8 aylık bir yolculuk). SpaceX firması bunu kullanarak her 26 ayda bir 100 kişi taşıma kapasiteli roketlerden Mars’a yolcu taşımayı planlıyor. Elon Musk, Mars kolonisi planını aşağıda yaptığı sunumla açıklıyor:

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=IFA6DLT1jBA” width=”480″]

Hatta bazı internet sitelerinde fiyatlar bile belirginleşmeye başladı. İlk uçuşları saymazsak ortalama fiyatların 100.000 ile 200.000 $ arasında olacağı düşünülüyor. SpaceX firması roket yapımı için başta Boeing firması ile ortak çalışmalar yapsa da Boeing daha sonrasında NASA ile yollarına devam etme kararı aldı. SpaceX‘in yalnız kaldığını düşünebilirsiniz. Ama başında Elon Musk gibi bir beynin olduğunu unutmayın. Şimdi Mars yolculuklarının nasıl gerçekleşeceği hakkında fikir sahibi olmak için SpaceX tarafından hazırlanan videoyu izleyelim.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=0qo78R_yYFA” width=”440″ responsive=”no”]

SpaceX ve Elon Musk bakalım bu zorlu görevin üstesinden gelebilecek mi? Heyecanla bekliyoruz…

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here