FPS Nedir ?

0
300

   FPS (frame per second) kısaca; bir saniyede ekrana aktarılan kare sayısıdır. FPS’yi bilgisayar bileşenlerinden birçok bileşen etkileyebilir. Bunlardan bazıları ekran kartı (en önemlisi), işlemci ve ram gibi bileşenlerdir.

   Bu bileşenlerden en önemli olan ekran kartı, direkt olarak FPS değeri ile ilgilidir. Eğer iyi bir ekran kartına sahipseniz görüntünüz en az 60 FPS civarında olmalıdır. FPS’yi ekran kartınız nasıl etkiler? Ekran kartınızda kullanılan çekirdek, soğutma sistemi ve ekran kartınızda kullanılan işlemci ve ramlere göre FPS değeri değişim göstermektedir.

    İşlemci kendisi direkt olarak dolaylı yoldan anakart yoluyla FPS’yi etkiler, Bir i5 işlemci ile i7 işlemci arasında 15 FPS kadar fark olabilir. Çünkü i7 işlemci veriyollarını  i5’tekinden çok daha iyi kullanacağı için FPS farkının olması çok doğaldır.

    Ram oyunların sistem gereksinimlerinde yazdığı kadar gereklidir. Daha fazla ram FPS değerinde artış sağlamaz.

    Kaç FPS insan gözü için yeterlidir?

   FPS’de kritik değer 24 FPS‘dir. İnsan gözü yapısı gereği akıcı bir görüntü görebilmek için saniyede en az 24 FPS’ye ihtiyaç duyar. Siz eğer 24 FPS’nin altında bir değer alıyorsanız, görüntünüz akıcı olmaz, kasma, donma, takılma diye tabir edilen şekilde ekranı görüyorsunuz demektir.

   Oyunda kaç FPS aldığınızı nasıl görebilirsiniz?

   Şimdi birçok oyunda bu ayar artık oyunların ayar menüsünden açılabilse de siz eğer oyunların hepsinde FPS değerini otomatik olarak görmek istiyorsanız FRAPS yazılımını kullanabilirsiniz.

    Neden 60 FPS’yi geçemiyorum?

    Oyunlarda 60 FPS’yi neden geçemiyorum diye düşünüyorsanız  tüm monitörlerde bir yenileme hızı vardır. Monitörler yenileme değerine bağlı olarak FPS değeri limit 60’ı geçemiyor olabilir. Bu değeri aşmak için oyunlardaki Vsync değerini kapatmak gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here