Ay Nasıl Oluştu ?

1
283

Ay Nasıl Oluştu ? Dünya’nın Parçası Mı ?

Dün gece gökyüzümüzde muhteşem bir görsel şölen sunan ay nasıl oluştu hiç düşündünüz mü ? hep orada mıydı ? yoksa ay’da gezegenimiz gibi toz ve gaz bulutlarının güneş etrafında dönerken kapıldığı etkiyle mi oluştu ? işte haberimizde Ay’ın oluşumunun nasıl gerçekleştiğini sizlere anlatacağız ve kafanızı gökyüzüne kaldırdığınızda bu kez daha farklı bakacaksınız ona

Tam Güneş Tutulması Haberimiz İçin Tıklayınız

Ay Nasıl Oluştu

 

Ay’ın, Dünya’nın kendi yapısına çok benzer ama daha küçük bir cisimle çarpışması sonucu oluşmuş olabileceği belirtildi.

Bilim insanlarına göre bu teori, Ay ve Dünya’daki kayaların birbirine neden “Büyük Çarpışma”da olabileceğinden daha çok benzediğini açıklıyor.

Teori, sonuçları saygın bilim dergisi Nature’da yayımlanan bir araştırmada ortaya atıldı. Uzmanlar, bu çalışmanın Dünya’nın uydusunun geçmişine ilişkin çok daha net bir tablo ortaya koyduğunu vurguluyor.

İsrail ve Fransa’dan bilim insanlarının katıldığı modelleme çalışmasında, İç Güneş Sistemi’nin ilk zamanlarındaki olası çarpışmalar simüle edildi.

Çalışmaya göre ilk aşamalarda, “Ön Dünya” ile diğer müstakbel gezegenler arasında çok sert bir çarpışmalar dizisi yaşandı.

Son çarpışmada ise, Dünya kendisinin onda biri kadar bir cisimle “birbirine geçti” ve çarpmanın şiddetiyle etrafa saçılan kaya parçaları Ay’ı oluşturdu.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=UIKmSQqp8wY”]

 

Ay bugünkü yapısını büyük ölçüde diğer cisimden almış olmalıydı ve şimdiye kadarki inanış bunun farklı bir tür gezegen olması gerektiği yönündeydi.

Dr. Hagai Perets “Eğer çarpan cismin dünyadan daha farklı bir yapısı olsaydı, Ay’ın daha farklı bir yapısı olmalıydı. Ama öyle değil. Neredeyse tamamen aynılar. Bu, gerçekten çok güzel olan “Büyük Çarpışma Teorisi’ne en büyük meydan okumalardan biri” dedi.

Büyük Çarpışma Teorisi’nde, Ay’ın yaklaşık 4.5 milyar yıl önce Mars boyutlarındaki Theia gezegeniyle çarpışması sonucu oluştuğu savunuluyor.

 

Kaynak :http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/04/150410_ay_nasil_olustu

 

1 YORUM

  1. Dünyaya çarpan demirden oluşan Theia gezegeni, dünya ile birleşerek dünyanın yer çekimini ve ağırlığını artırdı.Böylece mizan yani ağırlık ölçüsü indirildi.Dünyadan kopan diğer parçalarda birleşerek Ay’ı oluşturdu.(Hadid suresi-25)(www.isikdamlalari.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here