SİBİRYA’DA PAPAĞAN FOSİLİ!

0
56

sibiryada-18-milyon-yillik-papagan-fosili-bulunduzueu_gbee0gmqwkboismkq

Sibirya’nın Baykal bölgesinde 16 ila 18 milyon yıl öncesine ait papağan fosili bulundu. Tropikal bölgede yaşayan bir hayvan olan papağana ait fosil ilk defa Sibirya kadar kuzeyde ve soğuk bir bölgede görüldü.

Tahmini yaşının 16 ila 18 milyon olduğu düşünülen bir papağan fosili biliminsanlarının hiç beklemedikleri bir bölgede bulundu. Dünyanın en soğuk yaşam alanlarından kabul edilen Rusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan papağan fosili birçok anlamda ilk niteliği taşıyor.

Tropikal ve astropikal coğrafyaya ait bir tür olan papağana ait fosil ilk defa oldukça kuzeyde bulunan bir bölgede keşfedilmiş oldu. Ayrıca bulunan fosil Asya kıtasında keşfedilen ilk papağan fosili olma özelliğini de taşıyor.

Keşfi yapan ekibin lideri Dr. Nikita Zelenkov, “Daha önce hiç kimse Sibirya bölgesinde onların varlığına dair bir şey keşfetmemişti” dedi. Kuşların bacaklarında ayak bölgesine yakın bir kemik olan “tarsometatarsus”un keşfi araştırmacılara döneme ait papağanın vücut yapısı hakkında bir profil çıkarma imkanı vermese de bölgedeki habitat çeşitliliği açısından büyük önem taşıyor.Yine de kemiğin yapısı günümüzdeki muhabbet kuşlarında bulunan tarsometatarsus’la benzerlik taşıdığı Dr. Zelenkov tarafından ifade edildi.

AMERİKA’YA SİBİRYA’DAN MI GEÇTİLER?

Dünyanın bu bölgesinde bir papağan türünün bulunmasının aslında tahmin edildiği kadar şaşırtıcı olmadığını belirten Dr. Nikita Zelenkov, “Daha önce Himalayalar da papağan fosiline rastlanmıştı” dedi. Papağan fosilinin bulunduğu dönemin miyosen evresinin ilk dönemlerine denk gelmesi nedeniyle Sibirya bölgesinin o dönemlerde şimdikinden daha sıcak olduğu biliminsanlarınca biliniyor.

Ayrıca papağanların Amerika kıtasına yayılışları konusunda birçok teori bulunuyordu. Sibirya’da yapılan bu keşifle beraber papağanlar Amerika kıtasına Sibirya üzerinden geçmiş olabilecekleri teorilerinin de oluşmasına neden oldu.

 

Kaynak : http://www.ntv.com.tr/teknoloji/sibiryada-18-milyon-yillik-papagan-fosili-bulundu,xpI6wygpNUiR8A_Dqj74Zg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here