Mars aracıyla iletişim kesildi !!

0
203

Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars’a gönderdiği uzay aracı, Kızıl Gezegen’e ulaştı ancak araçla iletişim kesildi.

Avrupa Uzay Ajansı yetkilileri aracın yüzeye ulaşmasına saniyeler kala araçla iletişimin kesildiğini açıkladı. Mars yakınlarındaki uydularla aracın yerinin belirlenmesi çalışmaları da henüz sonuç vermedi.

ESA, “Shiaparelli” isimli aracın yüzeye çaprıp arızalanmasından endişe ediyor. Aracın arıza yapıp yapmadığının belirlenmesinin birkaç gün alacağı açıklandı.

Uzay aracının mars yüzeyi hakkında bilgi toplaması ve meteorolojik çalışmalar yürütmesi planlanıyordu..

_88769129_img_3021

SIVI HALDE SU VAR MI?

Test modülü, teleskopuyla Mars’ta yaptığı incelemelerde gezegende kanallar bulunduğu açıklamasıyla tanınan İtalyan gökbilimci Giovanni Schiaparelli’nin (1835-1910) adını taşıyor.

O dönem çoğu kişi Mars’ta gözlemlenen çizgilerin akıllı canlılarca inşa edilmiş sulama kanalları olduğuna inanmıştı. Mars’ta akıllı canlılar bulunduğu inancı H.G. Wells’in “Dünyalar Savaşı” adını taşıyan klasiğini yazmasına yol açmıştı. Ancak 20’inci yüzyılda daha gelişmiş teleskoplarla yapılan incelemeler, Mars’ta akıllı canlılar bulunduğu yönündeki efsaneleri öldürmüştü.

Bilim insanları Mars’ta bir dönem –yaşam için ana koşul sayılan- sıvı halde su bulunduğuna inanıyor. Şu anda Mars yüzeyi çok kuru, soğuk ve radyasyona maruz kalmış olsa da 3,5 milyar yıl önce çok daha farklı göründüğüne inanılıyor.

 

Kaynak : http://www.ntv.com.tr/teknoloji/mars-araciyla-iletisim-kesildi,ZKePsNldsUWdR_GbAdD6BQ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here