Jüpiter’den İlk Görüntüler (Juno Uzay Aracı)

0
62

NASA’ya ait olan uzay aracı Juno, bir hafta önce yörüngesine girdiği Jüpiter’den ilk görüntüleri gönderdi.

Juno uzay aracının 4,3 km. uzaklıktan çektiği görüntülerde Jüpiter’de 300 yıldır devam eden büyük fırtınaya ait olan büyük kırmızı leke ve yine Jüpiter’in 3 büyük uydusu görülebiliyor (İrili ufaklı 64 uydusu bulunan Jüpiter aslında kendi başına ayrı bir Güneş sistemi gibidir).

5 Ağustos 2011’de uzaya fırlatılan Juno uzay aracı 5 yıllık yolculuğun ardından Jüpiter’e ulaşıp yörüngesine geçen hafta girmişti. Yörüngeye yerleşen aracın, Jüpiter’in radyasyonuna dayanması için kalın bir titanyum kalkanı bulunmakta.

Aslında yolculuğun çok daha uzun sürebileceği bir yolculuk gerçekleştiren Juno uzay aracı, Dünyadan fırlatıldıktan 2 yıl sonra tekrar Dünyanın yörüngesini kullanarak hızlanıp yolculuğunu 5 yılda tamamlamıştır.

Juno Uzay Aracı Nasıl Bir Yol İzledi?
Juno Uzay Aracı Nasıl Bir Yol İzledi?

Voyager 1 ve 2 için bu şekilde bir rota belirlenebilseydi Plüton’un yörüngesine oturma ihtimalleri vardı bu sayede Plüton hakkında çok sayıda bilgi elde edebilirdik ama Plüton çok küçük bir gezegen olduğundan ve yerçekimi de az olduğundan keşif araçları yörüngeye oturamayabilirdi. Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here