Uzayda Kızıla Kayma Nedir? Ve Bize Ne Anlatıyor?

0
72
50 Years of the European Southern Observatory...'Editorial Use Only : Mandatory credit 'ESO/T. Preibisch' Mandatory Credit: Photo by ESO/T. Preibisch / Rex Features (1893081r) ESO

Uzayda kızıla kaymayı Doppler Etkisiyle açıklayabiliriz
Doppler Etkisini ses dalgalarını kullanarak test edelim; siz gözlemcisiniz ve bir arabanın kendinize doğru hızla geldiğini düşünün; araba size yaklaşırken sesin frekansının yükseldiğini, araba sizi geçip uzaklaşırken ise sesin frekansının düştüğüne şahit olursunuz. Bu renklerde ise şöyle gerçekleşir. Gözünüzün bir an için Doppler Etkisini algılayabildiğini düşünün. Burada size hızla gelen arabanın renginin maviye kaydığını, sizden uzaklaşan aracın renginin ise kırmızıya kaydığını görürdünüz. Kırmızıya kayma sizden uzaklaştıkça artacaktır.

Doppler Etkisi
Doppler Etkisi

Uzayda ise Doppler Etkisi sayesinde evrenin hızla genişlediğini Edwin Hubble bulmuştur. Bu olayı şöyle izah etmek gerekirse; bize yaklaşan galaksi (örnek Andromeda) bize mavi görünmektedir. Andromeda Galaksisinden çok daha uzak galaksiler az tonda kırmızıya kaymış ve dahada uzak galaksiler ise neredeyse kıpkırmızı şekilde görünecektir. Bu Doppler Etkisidir ve bu şekilde uzayın genişlediği Edwin Hubble ispat etmiştir.

Şimdi ise Dünyadan uzaya baktığımızı düşünelim:
Uzaya bakıldığında bir galaksiyi hareket ediyor gibi göremezsiniz. Bunun yerine, düşük bir hızda hareket eden bir galaksinin hafif bir kızıla kayması olduğunu görürsünüz. Daha hızlı hareket eden bir galakside ise kızıla kayma daha fazla görünür. Burada şöyle bir gerçek var ki daha hızlı hareket eden galaksiler bizden çok daha uzaktadır.

Evrende Kızıla Kayma
Evrende Kızıla Kayma

Evren inanılmaz bir hızda genişlemektedir. Hatta bunun ışık hızından bile hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Nasıl oluyor da ışık hızı bizim bildiğimiz evren için limit kabul edilirken, evren ışık hızından daha hızlı genişliyor. Buda ayrı bir yazının konusu olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here