4.5G Yenilikleri – Wifi Calling ve Volte Teknolojileri Nelerdir?

1
65

Wifi Calling Nedir?

Mobil iletişimin hepimiz için ne kadar önemli olduğu aşikar. Bu teknolojiye o kadar bağımlıyız ki kesintisiz kullanmak istiyoruz. İşte Wifi Calling teknolojiside tam olarak bu soruna çözüm sunmakta. Iphone 6 ve Iphone 6 Plus ile başlayan bu teknoloji bazı son çıkan Android telefonlarda da bulunmakta. Bu teknoloji şebeke bağlantı problemlerinin olduğu, telefonunuzun şebekeye bağlanamadığı veya telefonunuzda şebeke sinyali kopması gibi durumlarda Wifi bağlantılarını kullanarak şebeke sinyalini arttıran bir teknolojidir. Bu teknolojiyi destekleyen telefonlar konuşma sırasında kesilme, bozulma olmadan net bir şekilde haberleşmenizi sağlıyor. Ülkemizde bir çok yerde Wifi kullanımının olduğu düşünüldüğünde, bu teknolojinin çok daha iyi ve net bir ses deneyimi getireceği kesin görünmekte.

Volte Teknolojisi Nedir?

Volte teknolojisi hayatımıza 4.5G ile girmiş bir yeniliktir. 4.5G teknoljisi ile beraber bant genişliğimizin muazzam yükselmesi, mobil kullanıcıların veri trafiğinin rahatlamasına neden olmuştur. Bu rahatlama bizlere neler getirecek şimdi bunlara değinelim.
Skype veya facebook görüntülü görüşme yaptığınızı düşünün, kendi ekranınızda kendinizi net karşıdakini bulanık görürsünüz. Bu volte teknolojisi ile tarihe karışacak. Karşıdaki görüştüğünüz kişinin kamerası ne kadar iyiyse ve hangi kalitede çekim yapıyorsa bu size hiçbir kesintiye uğramadan ulaşacak. Bu da size net bir görüntülü konuşma deneyimi sunacak.
Artık sesiniz şebeke üzerinden konuşma sırasında çok daha kaliteli iletilecek, bu kalite 5 kanal bir HD film izlediğinizi düşünün buna eş değer olacak.
Bir arkadaşınızla görüntülü görüşme yaptığınızı düşünün karşıdaki kişinin ekranına bir şeyler çizebileceksiniz.
Telefonda görüştüğünüz kişiye şu an nerede bulunduğunuzu harita üzerinden bir tıklamayla gösterebileceksiniz.

Birçok Android telefon üreticisi 4.5G ile beraber bu teknolojiler için gerekli güncellemeleri yayımlamaya başladılar. Yakın zamanda birçok telefon tarafından desteklenecek bu sistemler ile mobil iletişimde rahatlama ve kalite sağlanacağı kesin. Bu kalite; haber kanallarına mobil internet yoluyla canlı yayına bağlanan ve kopma sorunları yaşayan televizyon kanallarını da rahatlatacak. Bağlantı sorunlarından kaynaklı görüntüde bulanıklaşma ve kopma tarih olacak. Kısacası 4.5G ile kaliteyle tanışacağız. Hoşgeldin 4.5G.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here